Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu

Autor: PAP • Źródło: PAP16 czerwca 2021 14:50

Rząd zainwestuje ponad 6,5 ml zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu - poinformował w środę w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa.

Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu
Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji prasowej w Olsztynie/Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Rząd zainwestuje ponad 6,5 ml zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa.
  • To czas, w którym sanepid przechodzi "z ery można powiedzieć kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją" - mówił szef resortu zdrowia

- W tej chwili realizując ten podstawowy priorytet walki z pandemią, jakim jest sekwencjonowanie wirusa, identyfikowanie mutacji, będziemy na taką skalę wielomilionową inwestować w laboratoria - podkreślił Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej w Olsztynie.

Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu

Ocenił, że jest to czas, w którym sanepid przechodzi "z ery można powiedzieć kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją".

Szef resortu zdrowia podał, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie kilku tysięcy próbek genomu koronawirusa tygodniowo - obecnie wykonywanych jest ich około tysiąca.

- Będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń, bo mając tą liczbę na poziomie 250 zakażeń to, jak szybko sobie podliczymy, to jesteśmy w granicy poniżej 2000, co oznacza, że spokojnie będziemy mogli sekwencjonować tak naprawdę wszystkie przypadki zakażeń w Polsce - zapewnił.

Niedzielski ocenił, że będzie to fundamentalna zmiana i przekwalifikowanie Polski z krajów, które jeszcze niedawno musiały opierać się na zagranicznej infrastrukturze.

W ciągu dwóch miesięcy możliwe ma być sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa

Możemy w naszym kraju w pełni analizować i budować tę świadomą politykę identyfikacji, z jakimi mutacjami (koronawirusa) mamy do czynienia - mówił.

Powiedział, że konferencja prasowa odbywa się w Olsztynie nieprzypadkowo, bo tam znajduje się lokalne laboratorium, które realizuje swoje zadania związane z analizą genomu wirusa. "Jest jednym z takich laboratoriów, które ma charakter pionierski w strukturze sanepidu, w sensie budowania procedur, prowadzenia badań właśnie nad sekwencjonowaniem" - dodał.

Minister zdrowia przypomniał, że to tam w marcu ruszyły pierwsze prace nad sekwencjonowaniem genomu koronawirusa, więc zespół jest już doświadczony i jest w stanie szybko identyfikować poszczególne warianty wirusa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum