Rząd: baza HEMS w Małopolsce zostanie przeniesiona, będą dwa dodatkowe samoloty dla LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 17:25

Zakup dwóch nowych samolotów do transportu sanitarnego dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i zmianę lokalizacji bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS w woj. małopolskim - przewiduje podjęta we wtorek (26 listopada) decyzja rządu.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia "Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie".

CIR wskazało, że rząd chce poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, realizowanych przez lotnicze zespoły ratownictwa medycznego oraz samolotowy zespół transportowy. CIR przypomniało, że kupione zostały dwa śmigłowce szkoleniowe i trzy samoloty szkoleniowe. Maszyny będą służyć do przygotowania nowej kadry pilotów.

Zmiana - jak zaakcentowano - jest konieczna, bo średnia wieku pilotów w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym wymusza ciągły dopływ nowych kadr (piloci nie mogą mieć więcej niż 60 lat). Do końca 2023 r. planowane jest wyszkolenie co najmniej 32 pilotów.

W komunikacie podano, że kupione zostaną dwa nowe samoloty do transportu sanitarnego. Wymiana floty - jak podkreślono - umożliwi utrzymanie ciągłej, 24-godzinnej gotowości operacyjnej zespołu transportowego. Nowe samoloty (wraz z nowym sprzętem medycznym) podniosą także bezpieczeństwo i jakość świadczeń medycznych.

Zmienić ma się lokalizacja bazy HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, zabezpieczającej województwo małopolskie. Zmiana lokalizacji - jak wyjaśniono - wiąże się z rozbudową infrastruktury Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstanie w Kokotowie, w gminie Wieliczka.

Łączne wydatki związane z realizacją programu po wprowadzeniu zmian, w okresie 10 lat, wyniosą 141,5 mln zł.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum