Ruszył przetarg na przebudowę szpitala. Za 76 mln zł powstanie nowy budynek z salą dla robota

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP24 maja 2022 18:00

Ogłoszono wart 76 mln zł przetarg na rozbudowę szpitala wojewódzkiego. Łączna wartość inwestycji to 76 mln zł, z czego większość pochodzi z budżetu UE.

Ruszył przetarg na przebudowę szpitala. Za 76 mln zł powstanie nowy budynek z salą dla robota
Pracownię Robotyki Operacyjnej otwarto w lublinieckim szpitalu pod koniec kwietnia br. Fot.: PAP/Karol Zienkiewicz
  • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ogłosił przetarg na budowę nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie
  • Dyrektor szpitala Piotr Matej powiedział, że w ramach inwestycji zostanie wybudowany trzykondygnacyjny i podpiwniczony blok R z sześcioma salami operacyjnymi, w tym z jedną salą hybrydową
  • Jedna z sal będzie miała możliwość montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej o ogłoszeniu przetargu na budowę nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

W budynku obok bloku R powstanie także 18-łóżkowy oddział intensywnej terapii z oprzyrządowaniem i apteka szpitalna, centralna sterylizatornia, dwie izolatki, gabinet diagnostyczno-zabiegowy i pomieszczenia dla personelu, pomieszczenia funkcyjne i magazynowe. Łączniki połączą obiekt z budynkiem głównym szpitala.

 Matej przekazał, że postępowanie przetargowe potrwa minimum 65 dni, a zakończenie budowy zaplanowano w 2023 r.

Dyrektor przypomniał, że blok operacyjny został zaprojektowany w momencie podjęcia decyzji o budowie szpitala w 1974 r. - Dzisiaj następują pierwsze prace przy realizacji tego przedsięwzięcia - powiedział Matej.

Stawiarski poinformował, że łączna wartość inwestycji to 76 mln zł, z czego blisko 65 mln zł pochodzi z budżetu UE.

- Jest to duża inwestycja, która ma przede wszystkim poprawić funkcjonowanie szpitala i wprowadzić szpital przy al. Kraśnickich na wyższy poziom, który z korzyścią będzie przede wszystkim dla pacjentów województwa lubelskiego - powiedział Stawiarski.

Rok na zakończenie prac. Umowa równiez na kuchnię

17 maja br. dyrektor szpitala Piotr Matej i przedstawiciele firmy Strabag Dariusz Kolasa i Przemysław Kuliś podpisali umowę o gruntownej przebudowie i wyposażeniu w sprzęt szpitalnej kuchni i pralni.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego Remigiusz Małecki informował, że obecnie pomieszczenia kuchni w szpitalu są wynajmowane firmie zewnętrznej, a pranie pościeli czy bielizny szpitalnej odbywa się w Leżajsku. - W wyniku planowanej inwestycji zarówno prowadzenie kuchni, jak i pralni będzie wykonywane na miejscu, w szpitalu - przekazał.

Dodał, że pomieszczenia w bloku H szpitala, w których planowana jest inwestycja, są w złym stanie technicznym i wymagają doposażenia w sprzęt.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię - COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie", finansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (25,5 mln zł) oraz z budżetu województwa lubelskiego (11,4 mln zł). Ma zostać zrealizowana w 14 miesięcy od daty podpisania umowy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum