Rusza stołeczny Szpital Południowy. Na początek z pacjentami covidowymi

Autor: um.warszawa.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 10:07

Szpital Południowy na Ursynowie ma zacząć przyjmować pierwszych pacjentów od poniedziałku (15 lutego). Początkowo placówka będzie leczyć pacjentów zakażonych COVID-19. Po zakończeniu pandemii placówka zacznie służyć mieszkańcom południowych dzielnic Warszawy.

Rusza stołeczny Szpital Południowy. Na początek z pacjentami covidowymi
Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki.

Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln złotych na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki. Placówka będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”.

Budynek Szpitala Południowego jest złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. m², co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej.

- Zależało nam, aby oddać do użytkowania cały kompleks. Obecnie uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych - mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Od 25 stycznia w części budynku Szpitala Południowego działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie otrzymało tam już ponad trzy tysiące warszawiaków. Docelowo, po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą. Będzie działał tu system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, które znajduje się na dachu budynku, ponad 24 m nad poziomem terenu.

Więcej: um.warszawa.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum