Rusza kampania "3 metry dla zdrowia pacjenta" - szpitale można budować mądrze

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2016 17:17

W czwartek (21 kwietnia) spotkaniem prasowym w Warszawie dotyczącym humanizacji architektury szpitalnej zainaugurowana została kampania społeczna "3 metry dla zdrowia  pacjenta".

Przestrzeń otaczająca pacjenta w szpitalu ma wpływ na jego kondycję fizyczną i psychiczną, ale także na koszty leczenia. Fot. Archiwum

Uczestnicy spotkania, architekci, zauważyli, że odpowiednie warunki socjalne mają znaczący wpływ na proces leczenia osób hospitalizowanych i - jak udowodniono w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii - skracają czas leczenia oraz ilość przyjmowanych leków o ponad 20 proc.

- Fakt, iż przestrzeń otaczająca pacjenta podczas jego pobytu w szpitalu ma wpływ na jego kondycję fizyczną i psychiczną, ale także na koszty leczenia, z wielkim trudem przebija się w Polsce do świadomości - mówiła dr inż arch. Anna Malicka, właścicielka Pracowni Architektura i Budownictwo Aribud z Poznania, propagatorka akcji „3 metry dla zdrowia pacjenta”.

Opracowane przez nią postulaty obejmują: dialog - poprzez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych, edukację - poprzez wspólne działania architektów na rzecz podnoszenia świadomości interesariuszy i pacjentów w kwestii podnoszenia humanizacji architektury szpitalnej oraz dążenie do zmian w prawie zamówień publicznych z uwzględnieniem aspektu humanizacji architektury szpitalnej.

- Wiem, co wymaga naprawy i stąd pomysł kampanii. Szpitale można budować w sposób mądry i komfortowy dla chorych, a jednocześnie nie wymagający większych nakładów finansowych. Czasami to bardzo małe rozwiązania jakościowe, jak np. ciepłe oświetlenie czy taki układ łóżek, aby pacjenci mieli własną, intymną przestrzeń i bez skrępowania mogli przebywać w obecności obcej osoby - ocenia Anna Malicka.

Z kolei dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski, właściciel warszawskiej firmy projektowej Archimed wskazuje, że to brak znajomości światowych trendów jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez projektantów obiektów ochrony zdrowia. Dochodzi do tego prawo zamówień publicznych i wybieranie projektów głównie na podstawie najniższej ceny, a nie praktycznej wiedzy z zakresu projektowania szpitali. 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum