Ruda Śląska: samorząd dokapitalizował szpitalną spółkę; powstanie intensywna terapia

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2015 13:42

Do końca listopada 2015 r. w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej utworzony zostanie oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Obecnie pacjenci rudzkiego szpitala wymagający hospitalizacji na OITM przekazywani są do szpitali w sąsiednich miastach.

Ruda Śląska: samorząd dokapitalizował szpitalną spółkę; powstanie intensywna terapia
Fot. archiwum RZ

Na ostatniej sesji Rady Miasta pierwsze środki na utworzenie oddziału wyasygnowali z miejskiej kasy rudzcy radni.

- Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji niezbędnych dla zapewnienia medycznego funkcjonowania szpitala. Brak takiego oddziału może w przyszłości uniemożliwić realizację wysokospecjalistycznych procedur medycznych przez tę placówkę - ocenia prezydent Grażyna Dziedzic.

Jak dodała, wspieranie rozwoju szpitala miejskiego przez samorząd to jedno z zadań zapisanych w przyjętej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014- 2030.

W obu częściach placówki (usytuowanej w dwóch dzielnicach) rocznie hospitalizuje się ok. 20 tys. pacjentów, udziela się ok. 30 tys. porad w ramach izby przyjęć oraz wykonuje ponad 4,1 tys. operacji.

- Z uwagi na specyfikę naszych oddziałów zabiegowych, liczbę operacji, stopień skomplikowania procedur zabiegowych czy też coraz większą liczbę osób chorych w wieku podeszłym, utworzenie takiego oddziału to potrzeba chwili - podkreśla Sławomir Święchowicz, prezes spółki Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej.

Jak urząd miasta przekazał w informacji dla mediów, szacowany koszt powstania nowego oddziału wyniesie ok. 4,5 mln złotych. Tyle kosztować będą prace remontowo-budowlane oraz wyposażenie 8 - 9 stanowiskowego oddziału. Na ostatniej sesji Rady Miasta na wniosek prezydent rudzcy radni przyjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 1,5 mln zł. Środki te w całości przeznaczone zostaną na realizację inwestycji.

Władze spółki chcą, by zakończenie inwestycji nastąpiło do końca listopada tego roku, a sam oddział był gotowy do uruchomienia na początku grudnia, aby móc przystąpić do kontraktowania świadczeń przez NFZ, które nastąpi najprawdopodobniej z początkiem 2016 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum