×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rozpoczęła się modernizacja Uzdrowiska Ustroń. Słynny kompleks zostanie unowocześniony

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, slaskibiznes.pl, Rynek Zdrowia15 maja 2023 17:30

Rozpoczęły się prace modernizacyjne Uzdrowiska Ustroń. Remont obejmie nie tylko istniejące budynki, ale także dotyczy wprowadzenia nowych technologii oraz udoskonalenie infrastruktury.

Rozpoczęła się modernizacja Uzdrowiska Ustroń. Słynny kompleks zostanie unowocześniony
Uzdrowisko Ustroń jest w trakcie modernizacji. Fot. Shutterstock
 • Uzdrowisko Ustroń już od lat 60. XX wieku symbolizuje nowoczesny styl, który przyciąga turystów i kuracjuszy
 • Chcąc utrzymać stosowną pozycję na rynku, uzdrowisko musi się rozwijać oraz podnosić standardy
 • Z tego też powodu Grupa American Heart of Poland podjęła decyzję o wdrożeniu programu inwestycyjnego, obejmującego modernizację i rozbudowę kurortu
 • – Modernizacja jest planowana w duchu zrównoważonego rozwoju. Po zakończeniu poprawi się efektywność energetyczna Uzdrowiska, co pozytywnie wpłynie na środowisko - wskazał Jarosław Jurkowski z firmy G2J Consulting, pełniącej rolę konsultanta i zarządzającego programem rozbudowy i modernizacji

Uzdrowisko Ustroń to słynne w całej Europie centrum rehabilitacji i sanatorium. Swoją popularność zawdzięcza, między innymi, unikalnemu położeniu w samym sercu Beskidu Śląskiego, nieszablonowej architekturze, a także bogatej ofercie świadczeń zdrowotnych.

Jednakże, aby utrzymać swoją pozycję na rynku, uzdrowisko musi się stale rozwijać i coraz bardziej podnosić standardy. Właśnie dlatego Grupa American Heart of Poland podjęła decyzję o wdrożeniu programu inwestycyjnego, obejmującego modernizację i rozbudowę kurortu. Przewidziano, m.in. remont istniejących budynków, wprowadzenie nowych technologii oraz udoskonalenie infrastruktury.

Uzdrowisko Ustroń zyska nowy blask

Jak przypomniano w materiale prasowym, już od wczesnych lat 60. XX wieku Uzdrowisko Ustroń jest symbolem innowacyjnego designu, które jak magnes przyciąga pacjentów, gości hotelowych oraz turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ikoną ośrodka stały się budynki sanatoryjne w kształcie kultowych "piramid", zaprojektowane przez trzech wybitnych śląskich architektów: Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka. Aktualnie, cały kompleks jest modernizowany, dzięki czemu nastąpi wzrost jakości oferowanych usług oraz atrakcyjności Uzdrowiska.

- Z wielką radością i świadomością odpowiedzialności wynikającej z kontynuacji założeń historycznego projektu podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu modernizacji i rozbudowy Uzdrowiska Ustroń. Zachowanie zgodności architektonicznej oraz naturalnych walorów przyrodniczych i leczniczych regionu było dla nas kluczowe na etapie opracowywania szczegółów przedsięwzięcia – powiedział cytowany w komunikacie Adam Szlachta, prezes zarządu i dyrektor finansowy American Heart of Poland S.A.

Jednym z głównych założeń inicjatywy jest: "tworzyć, nie niszczyć". Dzięki takiemu podejściu oraz zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych realizacja robót budowlanych będzie miała minimalny wpływ na środowisko naturalne.

Dla inwestora, projektantów oraz inżynierów z G2J Consulting, których rolą jest wsparcie inwestora w całym procesie inwestycyjnym, niezwykle ważne jest poszanowanie tradycji, dbałość o potrzeby lokalnej społeczności oraz spójność z przyrodą.

Zmiany dla poszanowania tradycji i środowiska naturalnego

Modernizacja Uzdrowiska Ustroń skupia się przede wszystkim na obiektach sanatoryjnych, w skład których wchodzą:

 • Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”,
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Narcyz”,
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Kos”,
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Wilga”,
 • Sanatorium Uzdrowiskowe „Rosomak”,
 • Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia – serce Uzdrowiska, w którym odbywają się zabiegi.

Na pierwszym z wymienionych budynków trwają już prace budowlane, obejmujące termomodernizację, remont balkonów i tarasu widokowego.

- Program modernizacji Uzdrowiska Ustroń to przedsięwzięcie złożone, wymagające czasu i wielkiej staranności, które niesie ze sobą wiele różnych wyzwań. Jednym z nich jest prowadzenie prac na obiektach bez znaczącej ingerencji w ich funkcjonowanie. Komfort pacjentów, gości hotelowych i personelu leży nam szczególnie na sercu, dlatego robimy wszystko, by dbać o nich i nie zakłócać spokoju, niezbędnego podczas pobytów sanatoryjnych, rehabilitacyjnych czy regeneracyjnych. Dokładamy wszelkich starań, aby prowadzone prace były możliwie najmniej uciążliwe i zostały zakończone jak najszybciej – podkreślił cytowany w komunikacie Jarosław Jurkowski z firmy G2J Consulting, pełniącej rolę konsultanta i zarządzającego programem rozbudowy i modernizacji Uzdrowiska Ustroń. 

– Modernizacja jest planowana w duchu zrównoważonego rozwoju. Po zakończeniu poprawi się efektywność energetyczna Uzdrowiska, co pozytywnie wpłynie na środowisko. Kolejnym zagadnieniem jest konieczność dostosowania budynków do obowiązujących wymogów funkcjonalnych i prawnych, przy zachowaniu ich ponadczasowego, oryginalnego wyglądu. Nie bez znaczenia jest fakt, że kompleks jest zlokalizowany w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej w Ustroniu, ustalonej w celu zabezpieczenia warunków naturalnych, niezbędnych do prowadzenia i rozwijania lecznictwa uzdrowiskowego – dodał Jarosław Jurkowski. 

Rozbudowa na miarę europejskich standardów

Z dalszych informacji wynika także, że równolegle do modernizacji trwają prace projektowe w zakresie rozbudowy Uzdrowiska Ustroń o nowe obiekty. Do stworzenia koncepcji projektu zaproszono Roberta Koniecznego w KWK Promes i Macieja Frantę z Franta Group, wnuka Aleksandra Franty, jednego z twórców architektury uzdrowiska. Na konferencji w dniu 29 września 2022 architekci podkreślali, że rozbudowa obiektu tej klasy jest ewenementem nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Do końca dekady w dzielnicy Ustroń Zawodzie mają powstać trzy nowe budynki w stylu dobrze znanych "piramid" oraz dwa ich odwrócone odpowiedniki, tzw. "klinowce".

- Uzdrowisko Ustroń jako nowoczesne centrum zdrowia specjalizuje się w profilaktyce pierwotnej i wtórnej, rehabilitacji oraz leczeniu i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Oferuje szeroki zakres zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych oraz świadczy wysokiej jakości usługi hotelarskie, które sprawiają, że co roku Uzdrowisko Ustroń przyciąga licznych gości i pacjentów. Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi wiedząc, że już niedługo będziemy mogli zaprosić naszych gości do zmodernizowanych obiektów i zaoferować im usługi na europejskim poziomie – dodał także Wojciech Budzowski, prezes Uzdrowiska Ustroń.

Modernizacja inwestycją w region

Podkreślono także, że turystyka i rekreacja są współcześnie jedną z podstawowych globalnych sił ekonomicznych, zapewniając ogromne wpływy do budżetów gmin. Dzięki nim zmniejszają się różnice w poziomie życia osób zamieszkujących mniejsze miejscowości czy strefy nieuprzemysłowione. Turystyka rozwija nie tylko sektor handlowy i usługowy, ale również pozytywnie wpływa na kulturę, a także wymianę myśli i doświadczeń. Ponadto inwestycja w infrastrukturę medyczną regionu poszerzy dostęp do usług i zabiegów dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze