Resort zdrowia: 63 mln zł ze środków unijnych dla szpitali i LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2019 15:39

Ministerstwo Zdrowia podpisało w środę (19 czerwca)  kolejne umowy na dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich. Ponad 63 mln zł przeznaczone zostaną m.in. na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, sprzęt do diagnostyki onkologicznej i na szkolenie kadry medycznej.

Resort zdrowia: 63 mln zł ze środków unijnych dla szpitali i LPR
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W środę w siedzibie resortu zdrowia odbyła się uroczystość podpisania umów na dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich.

- Wartość projektów, na które umowy zostały zawarte, to ok. 63 mln zł. Ogromna część (będzie przeznaczona - PAP) na wsparcie ratownictwa w postaci utworzenia nowych SOR-ów (w Raciborzu i Szczytnie) i na kolejny etap dofinansowania baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Na wyremontowanie i wyposażenie baz LPR w Warszawie, Szczecinie-Goleniowie i w Białymstoku przeznaczone zostanie 27 mln zł. - Dla pacjentów oznaczać to będzie skrócenie czasu dotarcia do specjalistycznych ośrodków leczniczych, poprawę komfortu i bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. W dłuższej perspektywie projekt przyniesie też oszczędności dla budżetu państwa ze względu na obniżenie kosztów leczenia - wskazuje resort zdrowia.

Środki będą przeznaczone także na onkologię. Świętokrzyskie Centrum Onkologii kupi nowoczesny skaner PET/CT, który ma zastosowanie we wstępnej diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Sprzęt ten pozwala na precyzyjne kierowanie cząstek protonów w ognisko nowotworu, bez ryzyka uszkodzenia innych narządów.

Nowy sprzęt do diagnostyki trafi też do Kliniki Neurochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Zmiany pozwolą zastosować nowoczesne metody leczenia, poprawić bezpieczeństwo pacjentów i organizację pracy personelu medycznego.

Dofinansowane zostały także projekty profilaktyczne i kształcenie lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia podpisało dotąd umowy na ponad 3,5 mld zł z Funduszy Europejskich.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum