Regionalne Centrum Onkologii nie powstanie. Sytuacja szpitala "mało wiarygodna"

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia/rybnik.com.pl29 grudnia 2022 20:11

Zapowiadane Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego nie powstanie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku nie otrzyma funduszy na inwestycję. Lecznica zakończy rok 2022 z 40-milionowym deficytem.

Regionalne Centrum Onkologii nie powstanie. Sytuacja szpitala "mało wiarygodna"
Szpital w Rybniku nie otrzyma dofinansowania na Centrum Onkologii Fot. AdobeStock
  • Nie będzie rozbudowy rybnickiej onkologii - informuje portal "rybnik.com.pl"
  • Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami ówczesnych władz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny nr 3 w Rybniku w lecznicy miało powstać Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego
  • Władze wojewódzkie zabiegały o 18 mln zł z programów unijnych, ale sytuacja szpitala jest "mało wiarygodna"

Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego nie powstanie

- Nie będzie inwestycji. Nie dostaliśmy dofinansowania. Nie przeszliśmy oceny merytorycznej, bo prawdopodobnie szpital był mało wiarygodny - tłumaczy cytowana przez "rybnik.com.pl" Karolina Wałowska, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny nr 3 w Rybniku. 

Chodzi o zeszłoroczne zapowiedzi ówczesnych władz szpitala oraz marszałka woj. śląskiego o powstaniu Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego.

Lecznica na ten cel miała otrzymać 18 mln zł z programów unijnych, o co zabiegał marszałek.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku z 40 mln deficytem

W rozmowie z portalem Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i członek Rady Społecznej rybnickiego szpitala tłumaczy, że placówka ma na tyle trudną sytuacją finansową, że nie gwarantuje zrealizowania tego projektu.

Wyjaśnia, że komisja odrzuciła wniosek ze względu na raport o finansach szpitala. Rok 2022 placówka zamknie z około 40 mln deficytem.

Jednym z powodów problemów finansowych - jak wskazuje wicedyrektor szpitala Janusz Kowalski - jest wprowadzenie w lipcu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wylicza, że podwyżki kosztują szpital ok. 1,5 mln zł miesięcznie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum