Realizujemy wyznaczony plan

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 06:06

15 września 2011 r. żywieckie starostwo podpisało ze spółką InterHealth Canada umowę partnerską, dotyczącą budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu. Nasser Massoud, członek zarządu kanadyjskiej firmy, zapowiada w rozmowie z miesięcznikiem Rynek Zdrowia, że do 1 września 2012 roku ma nastąpić podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi. Planowane oddanie obiektu do użytku wyznaczono na 2015 rok.

Rynek Zdrowia: - Jakie doświadczenie w realizacji projektów w ochronie zdrowie - na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego - posiada InterHealth Canada?
Nasser Massoud: - Projekty w zakresie PPP w ochronie zdrowia realizujemy od początku 2000 roku. Są to dwa rodzaje projektów: jeden koncentruje się głównie na prowadzeniu szpitala, drugi dotyczy budowy placówki, jej doposażenia, a później zarządzania i świadczenia usług medycznych.

Nasze przedsięwzięcia były prowadzone na Bliskim Wschodzie, w Kuwejcie, Dubaju i Abu Dabi. Wzięliśmy też udział w dwóch projektach w Wielkiej Brytanii, polegających na budowie i zarządzaniu szpitalem chirurgii ortopedycznej oraz wyposażeniu i zarządzaniu drugą placówką medyczną.

Realizowaliśmy również kontrakt na budowę dwóch szpitali na wyspach Turks i Caicos, graniczących z Bahamami. Oba szpitale zostały otwarte w maju 2010 roku – zgodnie z założonym budżetem i terminem - mimo że w trakcie prowadzenia inwestycji inwestycji obiekty zostały zniszczone przez huragany Hannah i Ike szalejące nad wodami Oceanu Atlantyckiego w 2008 roku.

Obecnie nasza firma realizuje projekt na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w basenie Morza Karaibskiego oraz finalizuje wspomnianą wcześniej umowę dotyczącą budowy szpitala w Żywcu.

- Umowa partnerska dotycząca budowy żywieckiego szpitala została podpisana, teraz pozostaje czekanie na zakończenie procesu finansowania. Jest pan w tym zakresie optymistą?

- Od 17 lat uczestniczę w realizacji projektów PPP. Byłem zaangażowany w zamknięcie pierwszego projektu PFI (Private Finance Initiative, brytyjski odpowiednik PPP - przyp. red.) w Wielkiej Brytanii. Projekt dotyczył budowy i zarządzania więzieniem przez prywatnego inwestora.

Zawsze należy być optymistą, jeśli chodzi o projekty PPP. Cała sztuka polega na znalezieniu rozwiązania dobrego dla obu stron. W przypadku projektu budowy szpitala z Żywcu, najłatwiejszą rzeczą w tamtym momencie było w ogóle nie brać w nim udziału... Jednak szybko okazało się, że po drugiej stronie mamy chętnego do współpracy, zaangażowanego partnera publicznego.

Obie strony opracowały strategię, która działała na korzyść każdego partnera. Udało nam się na przykład znaleźć rozwiązanie eliminujące kwestię tzw. opłaty za dostępność*. Nie do przyjęcia była sytuacja, by taka opłata została wprowadzona i zwiększała zadłużenie partnera publicznego.

Nasz wkład polegał w dużej mierze na wniesieniu doświadczenia w konstruowaniu modeli finansowania tego typu przedsięwzięć. Od początku naszego zaangażowania w projekt w Żywcu rozmawialiśmy z polskimi bankami, żeby zorientować się, w jaki sposób postrzegają finansowanie tego zadania.

Jestem optymistą, jeśli chodzi o zamknięcie finansowe nie tylko dlatego, że otrzymaliśmy 5 konkretnych oferty związanych z finansowaniem. Obecnie sytuacja gospodarcza w Europie jest dosyć trudna. Jesteśmy realistami w kwestii tego, co można osiągnąć. Wierzymy jednak, że właśnie nasza współpraca z partnerem publicznym pomogła nam przekonać banki i instytucje finansowe do tego, że projekt oparty został na silnych podstawach.

Zgodnie z harmonogramem prac zamknięcie finansowe chcemy osiągnąć do 1 września 2012 roku. W tym czasie projekt musi być zapięty na ostatni guzik: mieć pozwolenie na budowę, wyłonionego wykonawcę, tak, aby miesiąc później wbić pierwszą łopatę w ziemię. Zatem równolegle ze sprawami finansowymi intensywnie prowadzimy prace nad stroną inżynieryjno-projektową inwestycji.

- Czy finansowanie obejmie cały okres realizowania projektu?

- Nie mogę ujawnić szczegółów transakcji, ale rozpatrujemy te propozycje, które mówią o finansowaniu na poziomie 10-20 lat. Wiadomo, że szpitale i inne projekty dotyczące infrastruktury użyteczności publicznej wymagają finansowania długoterminowego i w tym przypadku nie można korzystać z kredytów 3-5-letnich.

Cały wywiad z Nasserem Massoudem - w lutowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

* Opłata za dostępność - model wynagrodzenia partnera prywatnego w przedsięwzięciu realizowanym z zastosowaniem formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Stanowi zryczałtowane wynagrodzenie pochodzące od podmiotu publicznego płatne na rzecz partnera prywatnego z tytułu udostępnienia przedmiotu PPP do użytku w określonym standardzie. Jest ono wypłacane dopiero od chwili oddania przedmiotu PPP do eksploatacji.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum