Radom: wybudują hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2009 17:06

Kompleks hospicyjno-rehabilitacyjny zamierza wybudować w Radomiu radomskie Stowarzyszenie im. Ojca Pio. Działkę, na której kompleks powstanie, we wtorek (15 grudnia) miasto sprzedało stowarzyszeniu za 1 proc. jej wartości.

– W kompleksie zaplanowano hospicjum stacjonarne z 16 łóżkami oraz część rehabilitacyjno-terapeutyczną wraz z basenem i oranżerią. Stowarzyszenie zamierza podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych – powiedziała prezes stowarzyszenia Jadwiga Panek-Lenartowicz.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu wynosi 8-10 mln zł. Panek-Lenartowicz zapowiedziała, że będzie się starać m.in. o pieniądze unijne na jego budowę.

– Liczymy także na wsparcie władz wojewódzkich, miejskich, sponsorów i wszystkich mieszkańców Radomia oraz okolic – podkreśliła szefowa stowarzyszenia. Dodała, że działalność hospicjum można też wspierać poprzez odpis 1 proc. podatku.

Hospicjum ma być wybudowane na działce o powierzchni ponad 4 tys. m kw. Jest ona położona w okolicy szpitala. Członkowie stowarzyszenia liczą, że dzięki takiej lokalizacji do pracy w hospicjum włączą się radomscy lekarze.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podkreślił, że tego rodzaju placówka jest w mieście bardzo potrzebna. Dodał, że teraz ciężko chorzy pacjenci z Radomia są objęci opieką tzw. hospicjów domowych – wolontariusze przychodzą do domów chorych i tam ich wspierają. W radomskim szpitalu działa też zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy.

Obecnie Stowarzyszenie im. Ojca Pio prowadzi hospicjum domowe dla chorych dzieci. Pod jego opieką jest 25 osób z chorobami nowotworowymi, genetycznymi i metabolicznymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum