×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Radom: szpital wyprodukuje dla siebie prąd

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia27 listopada 2013 08:52

Zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym kogenerator przeszedł próby. Teraz placówka czeka na pozwolenie Urzędu Regulacji Energetyki na produkcję prądu.

Radom: szpital wyprodukuje dla siebie prąd
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W radomskim WSS inwestują w energetykę. W szpitalu już od kilku miesięcy pracują ogniwa fotowoltaiczne i wiatrak. Najpoważniejszą jednak inwestycją jest właśnie instalacja kogeneracyjna, dzięki której lecznica będzie mogła sama wytwarzać prąd i ogrzewać wodę.

Maksymalna moc kogeneratora wynosi 1,2 MW, tymczasem zapotrzebowanie szpitala sięga 800 tys. W. Ewentualna nadwyżka będzie odprowadzana do sieci, do której szpital będzie cały czas podłączony. Dzięki inwestycji szpital stanie się niezależny od dostaw energii z zewnątrz.

Wytwarzanie energii w kogeneratorze nie będzie tańsze niż jej kupowanie, jednak w trakcie procesu wytwarza się dużo ciepła. Będzie ono używane do ogrzewania szpitalnej wody w kranach, a zimą także tej w kaloryferach.

Koszt całej inwestycji (wiatraki, ogniwa i kogeneracja) to 6,74 mln zł. W 70 proc. projekt dofinansowany został z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Resztę dołożyły urząd marszałkowski i niewielką kwotę szpital.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze