Radom: szpital psychiatryczny zmodernizowany z funduszy norweskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2017 21:58

Sześć budynków szpitala psychiatrycznego w Radomiu poddano termomodernizacji dzięki finansowemu wsparciu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zakończony właśnie projekt o wartości 7,3 mln zł został w 80 proc. dofinansowany przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Radom: szpital psychiatryczny zmodernizowany z funduszy norweskich
Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich i EOG. Fot. PTWP

Głównym celem modernizacji była poprawa efektywności energetycznej i ekologicznej sześciu budynków Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu.

- Inwestycja z jednej strony powoduje podniesienie efektywności energetycznej szpitala, przynosi oszczędności energii, zwłaszcza cieplnej, ale także generuje nowe źródła energii odnawialnej, m.in. w postaci ogniw fotowoltaicznych - powiedział w czwartek (27 kwietnia) marszałek województwa mazowieckiego Adama Struzik, podsumowując trwający blisko trzy lata projekt termomodernizacyjny w radomskim szpitalu.

Projekt realizowano od kwietnia 2014 roku w trzech etapach. Termomodernizacja objęła sześć budynków szpitalnych, które powstały w latach 60. i 70. ub. wieku. Na dachach pięciu z obiektów zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 120 kW.

Jak poinformował zastępca dyrektora szpitala Adam Kosior, w ramach projektu ocieplono ponad 15 tys. m kw. powierzchni budynków, wymieniono ponad pół tysiąca okien, zainstalowano 2 tys. lamp ledowych oraz ponad 500 paneli fotowoltaicznych.

- Liczymy na to, że w dłuższej perspektywie inwestycja przyniesie realne oszczędności, co będzie z korzyścią dla szpitala, pacjentów oraz da środowiska naturalnego - dodał dyrektor lecznicy Włodzimierz Guzowski. Zaznaczył, że szpital szacuje, iż termomodernizacja przyniesie oszczędności rzędu co najmniej 20 proc. dotychczasowych kosztów ponoszonych na ogrzewanie i oświetlenie szpitala.

Wartość całego projektu to ponad 7,3 mln zł, z czego dofinasowanie z funduszy EOG stanowiło 80 proc., czyli ponad 5,8 ml zł. Reszta pieniędzy - blisko 1,5 mln zł - to środki województwa mazowieckiego.

Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich i EOG. W 2016 r. w naszym kraju realizowano również najwięcej, bo 1242 projekty konkursowe. Na tle pozostałych państw korzystających z tych środków, zajmowaliśmy 8. miejsce pod względem zaawansowania wydatkowania funduszy norweskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum