Radom: szpital może stracić 8 mln zł dotacji

Autor: DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 12:57

Radomski Szpital Specjalistyczny miał otrzymać 32 mln zł dotacji unijnej na budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego. Grozi mu utrata 8 mln zł z powodu uchybień przetargowych.

Budowa pawilonu ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym została wpisana na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Prace budowlane rozpoczęły się już w styczniu ubiegłego roku, ponieważ miasto wyłożyło na nie środki, licząc na zwrot nakładów z dotacji RPO.

Okazało sie jednak, że komisja sprawdzająca procedury przetargowe pod kątem wymogów ustawy o zamówieniach publicznych dopatrzyła się licznych uchybień. Według kontrolerów część z nich łamie ewidentnie zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Chodzi m.in. o sformułowania w treści specyfikacji wskazujące wykonawcy na użycie konkretnych materiałów. W efekcie dokument pokontrolny zaleca wprowadzenie korekty finansowej w wysokości 25 proc. obiecanej kwoty, czyli obniżenie dotacji o 8 mln zł.

– Musimy ustosunkować się do tych zarzutów w ciągu 14 dni. Ocenimy, czy są jakiekolwiek przesłanki, pozwalające na wyciągniecie takich wniosków. Otrzymaliśmy protokół komisji, który czeka na podpis dyrektora i nasze uwagi. Zostaną one przekazane Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych, która zdecyduje, czy przyjąć nasze wyjaśnienia czy utrzymać wnioski komisji – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Janusz Puton, zastępca dyrektora szpitala ds. eksploatacyjnych.

Pawilon ma cztery kondygnacje i jednopiętrową przybudówkę. Na dole, w niższej części obiektu, będzie izba przyjęć, na piętrze łóżka operacyjne i porodówka, w wyższym budynku znajdzie się m.in. neonatologia i ginekologia. Prace mają się zakończyć już w maju. Kolejne kilka miesięcy będzie trwało wyposażanie i urządzanie pawilonu. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte do nowego budynku prawdopodobnie na początku 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum