Radom: powstanie placówka dziennego pobytu m.in. dla osób z chorobą Alzheimera
W Radomiu powstanie Dzienny Dom Pobytu m.in. dla osób z chorobą Alzheimera. Placówkę będzie prowadzić Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin "Nowe Perspektywy", które otrzymało na ten cel z budżetu województwa mazowieckiego 3,3 mln zł.

W piątek (10 lipca) umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz szefowe stowarzyszenia Monika Dudek oraz Monika Górecka-Grzywacz.
Dzienny Dom Pobytu "Radosna Przystań" powstanie w budynku przy ul. Lubońskiego 2. Znajdują się tam m.in. salki terapeutyczne, sale do zajęć grupowych, sala do zajęć ruchowych.
Placówka będzie przyjmować osoby starsze, cierpiące z powodu zespołu otępiennego we wstępnym etapie choroby - z założenia ma to być 18 osób, które będą mogły później pracować w trzech grupach 6-osobowych.
Podopieczni będą mieli możliwość korzystania m.in. z warsztatów terapii zajęciowej, opieki fizjoterapeuty, konsultacji i wsparcia psychologa, neurologopedy, dietetyka, a także z zajęć ogólnorozwojowych, w tym z nauki tańca, zajęć muzyczno-wokalnych, szachów i zajęć komputerowych.
Wicemarszałek woj. mazowieckiego podkreślił, że w przypadku chorób otępiennych pomoc potrzebna jest nie tylko osobie chorej, ale także jego rodzinie. - Samemu choremu trudno jest się pogodzić z tym, co go dotyka. Równie zagubiona czuje się rodzina. Dlatego program obejmuje wsparciem całe rodziny - zaznaczył Rajkowski.
Bliscy podopiecznych będą mogli uczestniczyć w zajęciach grupy wsparcia oraz korzystać z różnorodnych form edukacyjno-szkoleniowych i spotkań tematycznych, aby zdobyć wiedzę o istocie choroby, jej przebiegu i zapobieganiu postępowi choroby.
Dzienny Dom Pobytu w Radomiu planuje też wprowadzenie mobilnego asystenta, który odciąży opiekunów chorych osób, zapewni pomoc w dowożeniu podopiecznych na zajęcia oraz udzieli wsparcia w załatwieniu spraw urzędowych, zdrowotnych itp.
Placówka w Radomiu jest jedną z sześciu tego typu, które mają powstać na Mazowszu. Dzienne domy pobytu dla osób z chorobami otępiennymi powstaną także w Siedlcach, Ząbkach, Płocku, Serocku oraz Białoskórach (pow. sierpecki).
Dotacja na wszystkie placówki wyniesie w sumie ponad 17 mln zł - to kwota przewidziana na trzy lata, czyli do 2022 r. Placówki będą czynne w dni robocze co najmniej 8 godzin dziennie. Pobyt w nich będzie częściowo odpłatny.
- Liczymy na to, że działalność tych domów pozwoli wypracować model, który później będzie można zastosować w innych częściach województwa, a dla nas stanie się podstawą do stworzenia wojewódzkiej strategii na rzecz osób z Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi - zaznaczyła zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Elżbieta Bogucka.
Ilona Pecka (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)