Radom: działa pierwsza w mieście tężnia solankowa; w Jasienicy ruszy niebawem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 16:32

Od poniedziałku (12 sierpnia) można korzystać z pierwszej w Radomiu tężni solankowej. Jej wybudowanie zaproponowali mieszkańcy osiedla Obozisko. Inwestycję zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego.

Radom: działa pierwsza w mieście tężnia solankowa; w Jasienicy ruszy niebawem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tężnia solankowa powstała w centralnej części parku Obozisko. Drewniana konstrukcja jest wypełniona tarniną i zasilana solanką ze szczelnego zbiornika. Tężnia ma kubaturę prawie 500 metrów sześciennych. Pokrywa ją sześciospadowy dach. Wokół ustawiono 10 ławek dla użytkowników tężni.

Koszt budowy radomskiej tężni wyniósł prawie 400 tys. zł. Inwestycję zrealizowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, który wynosi 4,8 mln zł.

Budowa tężni solankowej rozpoczęła się także w Jasienicy koło Bielska-Białej w woj. śląskim. Obiekt powstaje w parku przy kompleksie sportowym miejscowego klubu Drzewiarz. Ma być gotowy przed końcem września - powiedział w poniedziałek PAP wójt Jasienicy Janusz Pierzyna.

Lokalna firma, która podjęła się budowy, otrzyma za wykonanie tężni 196 tys. zł. Jasienica finansuje budowę w znaczniej mierze z pieniędzy zewnętrznych. Gmina otrzymała na to 30 tys. euro z UE w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna podał, że tężnia będzie miała kształt sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Jej wysokość to ponad 6,5 m a szerokość - 8 m. Używana w niej będzie solanka z pobliskiego Zabłocia. Posiada ona jedną z największych na świecie zawartości jodu, która dochodzi do 140 mg na litr.

Gmina ma w planach budowę jeszcze dwóch kolejnych tężni. W pobliżu Bielska-Białej tężnie znajdują się m.in. w Jaworzu i Dębowcu, a fontanna solankowa w Strumieniu.

 Tężnia solankowa to konstrukcja wytwarzająca specyficzny mikroklimat, wskazany dla osób z chorobami dróg oddechowych i z obniżoną odpornością. Solanka wspomaga też leczenie, m.in. astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, uporczywego kaszlu oraz alergii.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum