Przepis na udaną inwestycję w ochronie zdrowia: po pierwsze dobrze zacznijmy

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 05:57

Powstanie nowego lub modernizacja istniejącego obiektu w ochronie zdrowia to proces niezwykle złożony, pełen niuansów, który trzeba zaplanować w najdrobniejszych szczegółach i który "żyje" przez następnych kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Szczególnie ważny jest początek inwestycji - podkreślają eksperci.

Przepis na udaną inwestycję w ochronie zdrowia: po pierwsze dobrze zacznijmy
FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

- Najprostszą drogą do zbudowania dobrego szpitala jest rezygnacja z najniższej ceny i jak najkrótszego czasu realizacji projektu. Te dwa kryteria przyjęte razem gwarantują najdroższy i najgorszy szpital - powiedział do dyrektorów szpitali podczas październikowego XV Forum Rynku Zdrowia* dr inż. Michał Grzymała-Kazłowski, prezes spółki Archimed.

Projektowanie nie kończy się na medycynie
Joanna Adasik, dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, zaznaczyła, że funkcje medyczne szpitala - choć są najważniejsze w planowaniu inwestycji - nie mogą zdominować innych jej elementów.

Poinformowała, że departament ma finansowanych 136 projektów, które swoim zakresem obejmują inwestycje w budowę i realizację obiektów ochrony zdrowia. - Wartość kosztorysowa tych inwestycji to ponad 7 mld zł. Z tego 6 mld to kwota, którą te inwestycje będą dofinansowane z budżetu państwa przez MZ. Przypominam, że to tylko projekty budowlane w ochronie zdrowia, a nie wszystkie, którymi się zajmujemy - sprecyzowała.

Zapytana o to, na co inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu i planowaniu inwestycji, podkreśliła, że jednym z najważniejszych elementów są kosztorysy. - To na ich podstawie planowany jest poziom wsparcia finansowanego, konstruowane są całe montaże finansowe zadania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wartość kosztorysowa inwestycji była określona bardzo rzetelnie i opierała się na aktualnych cenach - mówiła.

Dyrektor Adasik akcentowała, że jeżeli inwestycja oparta jest na zaniżonych kosztorysach, wówczas mogą być trudności z dokończeniem jej walidacji, pojawia się potrzeba szukania dodatkowych źródeł finansowania, co finalnie kończy się przedłużeniem terminu realizacji projektu.

Okiem dyrektorów szpitali
Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przyznał, że choć jakość opieki powinna się przede wszystkim wyrażać pod postacią kompetencji personelu, to rozumie pacjentki, które z powodu braku tzw. wygody, estetyki obiektu, wybierają szpitale o niższej referencyjności, ale za to wyremontowane, nowoczesne. M.in. dlatego zdecydowano, że placówka przejdzie największą w 30-letniej historii modernizację.

- Od lutego 2014 r. zdobyliśmy prawie miliard złotych na inwestycje. Mam nadzieję, że poprawa elementów pobytowych zacznie odzwierciedlać kompetencje kadry, za które jesteśmy cenieni - mówił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum