Prokocim: trzeba wyciąć sporo drzew pod budowę szpitala, dlatego ekolodzy protestują

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 10:35

W Prokocimiu ma stanąć nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego UJ. Ekolodzy bronią drzew, które mają być wycięte pod budowę.

Teren inwestycji to 16-hektarowa działka u zbiegu ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego. Rozpoczęcie prac planuje się na 2010 rok. Będzie tu miejsce dla klinik, 24 sal operacyjnych, szpitala z 925 łóżkami – informuje Dziennik Polski.

Teraz na terenie przeznaczonym pod budowę rosnie 7 tys. drzew. We wniosku o pozwolenie na wycinkę mowa jest o ponad 6 tys. drzew, które mają być wycięte, aby ruszyła budowa.

– Przewidujemy zachowanie około 50 procent terenów zielonych – zapewewnia Maciej Rogala, rzecznik Collegium Medicum UJ.

Ekolodzy zapowiadają obronę 30-letniego lasu. Domagają się nasadzenia na jednolitej przestrzeni ok. 15 hektarów tylu drzew, ile zostanie wyciętych w Prokocimiu. 

– Drugi warunek to objęcie ochroną terenu sąsiadującego z działką pod szpital, a więc obszaru między ul. Kostaneckiego a Kosocicką, gdzie też rosną drzewa, są stawy i źródlisko Potoku Bieżanowskiego. Niech miasto zagwarantuje, że tamte tereny nie będą przeznaczone pod zabudowę  – mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody i zapowiada odwołanie, jeśli wycinka zostanie przesądzona, a nie zostaną spełnione stawiane przez ekologów warunki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum