Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 25-08-2017 09:51

Prof. Maksymowicz chce połączenia szpitala miejskiego i uniwersyteckiego

Prof. Wojciech Maksymowicz chce połączenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie z Miejskim Szpitalem Zespolonym. Na najbliższej sesji rady miasta ma zamiar przekonać do swojej idei radnych.

Prof. Maksymowicz chce połączenia szpitala miejskiego i uniwersyteckiego. Fot. materiały prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie

Jak wyjaśnia Maksymowicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą, strategicznym celem połączenia placówek jest wybudowanie nowej lecznicy, w której będą lepsze warunki i więcej łóżek szpitalnych. Nie chodzi tu zatem o przyłączenie szpitala miejskiego do uniwersyteckiego, tylko o zmianę organu prowadzącego.

W ocenie Maksymowicza dla zdrowia olsztynian nie jest ważne, czy nad szpitalem będzie miał nadzór prezydent Olsztyna czy rektor olsztyńskiej uczelni. Liczy się to, aby leczenie było szybkie i skuteczne. Tymczasem władze miasta nie mają środków na rozbudowę i unowocześnienie własnej placówki. To koszt sięgający 500 milionów złotych.

Takie środki przeznacza tylko rząd - i to wyłącznie na szpitale państwowe, nie na samorządowe. Ten warunek spełnia tylko szpital należący do uniwersytetu. Drugi warunek centralnej inwestycji rządowej to przeniesienie leczenia z obiektów technicznie przestarzałych do nowych, spełniających wymogi stawiane współczesnym kompleksom. A takim jest właśnie szpital miejski.

Nowy szpital powinien nawiązywać architektonicznie do starego budynku mieszczącego obecnie szpital miejski i zostać zbudowany na terenie należącym do szpitala. W dotychczasowym obiekcie znalazło by się miejsce na hospicjum i dom opieki nad ludźmi starszymi.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl