×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Premier Morawiecki: podjęliśmy decyzję o zakupie nowego budynku dla szpitala MSWiA

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP18 sierpnia 2023 10:19Aktualizacja: 18 sierpnia 2023 10:26

Podjęliśmy decyzję o zakupie nowego budynku dla szpitala MSWiA - poinformował w piątek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. "Dla mieszkańców Katowic, dla mieszkańców całego Śląska ważne jest, aby ta wizytówka leczenia pacjentów, jakim jest szpital MSWiA, mogło znaleźć nową lokalizację" - dodał.

Premier Morawiecki: podjęliśmy decyzję o zakupie nowego budynku dla szpitala MSWiA
Premier RP Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Andrzej Lange
  • W czwartek Urząd Miasta Katowic poinformował, że Samorząd Katowic kupuje budynek po byłym prywatnym szpitalu GeoMedical
  • Docelowo przeniesiony zostanie tam katowicki szpital MSWiA
  • W czwartek podpisano akt notarialny w sprawie sprzedaży tej placówki, a także umowę użyczenia obiektu

Nowy szpital, nowy standard leczenia

Jak przekazały służby prasowe katowickiego magistratu, w czwartek w towarzystwie notariusza podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym szpitalu.

- Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek - CMC GEO PROJEKT 2 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA - z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala - poinformował katowicki Urząd Miasta.

Premier zwracał uwagę na konferencji prasowej, że obecnemu budynkowi szpitala MSWiA "bardzo daleko było do jakichkolwiek standardów XXI wieku, do jakichkolwiek standardów nowoczesności".

- Dlatego podjęliśmy decyzję, która była zresztą wypracowana razem z posłami PiS, aby poszukać nowej lokalizacji. Były plany wybudowania nowej lokalizacji, ale to trwa czasami pięć, siedem lat albo i dłużej. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że dla mieszkańców Katowic, dla mieszkańców całego Śląska ważne jest, aby ta wizytówka leczenia pacjentów, jakim jest szpital MSWiA, mogła znaleźć nową lokalizację. Dlatego podjąłem decyzję o zakupie tego budynku - oświadczył w piątek premier.

Dogodna lokalizacja obiektu

Jak mówił, budynek jest "ulokowany znakomicie w tej części Katowic, która jest blisko autostrady". - Jest ulokowany w taki sposób, że będzie mógł służyć pacjentom z całego Śląska, nie tylko z Katowic - zaznaczył.

- Jak mnie tutaj zapewniono ten proces będzie niezwykle szybki, może nawet na początku października, jak słyszałem, będą już tutaj przyjmowani pacjenci - dodał szef rządu.

Zwracając się do mieszkańców Katowic i Śląska powiedział: "Ta decyzja, którą podjąłem, wiązała się z ogromnym wysiłkiem finansowym po stronie państwa polskiego. To właśnie z budżetu państwa można było przekazać środki na ten nowy szpital".

Premier mówił w Katowicach, że ochrona zdrowia przeszła w ostatnich ośmiu latach przemianę, jeśli chodzi o kadry, sprzęt i finanse. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że nadal potrzebne są usprawnienia i dodatkowe środki.

- To wielkie pragnienie naszego rządu, by polscy pacjenci mogli się leczyć w jak najwyższym standardzie - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że "w ciągu kilku tygodni ten szpital będzie przyjmował pacjentów, będzie wizytówka Katowic, wizytówką Śląska, wizytówką Polski".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze