Premier: Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu będzie wizytówką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2020 16:55

Jestem przekonany, że Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu będzie wizytówką naszych usług medycznych; w pierwszym etapie przeznaczymy na niego ponad 0,5 mld zł - zapowiedział we wtorek (23 czerwca) premier Mateusz Morawiecki. To jedna z największych inwestycji z budżetu, jeśli chodzi o ochronę zdrowia - dodał.

Premier: Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu będzie wizytówką
Fot. Archiwum

7 stycznia uchwałą Rady Ministrów ustanowiono wieloletni program dotyczący budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego (CZSZK) Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego (UMP) w Poznaniu. Szpital ma powstawać etapami. Pierwszy ma kosztować 591 mln zł, w tym 520 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa. We wtorek szef rządu wręczył władzom UMP symboliczny czek na realizację inwestycji.

W czasie wtorkowego wystąpienia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu premier podziękował wszystkim przedstawicielom służby zdrowia za ich zaangażowanie w czasie pandemii koronawirusa.

- Bo ta cicha służba, służba odważna, przyczyniła się do tego, że dzisiaj Polska jest w jednym z lepszych stanów, co do zdrowia publicznego po pandemii, a to z kolei, jak patrzę na całą polską gospodarkę i życie społeczne, pozwala nam na szybkie wyjście z tego kryzysu - ocenił.

- Szybkie wyjście z kryzysu gospodarczego to lepszy stan finansów publicznych. Drodzy poznaniacy, mieszkańcy Wielkopolski, można i trzeba podkreślić, że jest to inwestycja ogromna, inwestycja miliardowa, na którą w pierwszym etapie idą środki z budżetu państwa - ponad 0,5 mld zł dla Poznania, mieszkańców Wielkopolski. Jestem przekonany, że Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny będzie taką wizytówką naszych usług medycznych - mówił Morawiecki.

Premier dziękował posłom PiS, że "zabiegali, by ta inwestycja powstała" i podkreślał, że to jedna z największych inwestycji z budżetu, jeśli chodzi o ochronę zdrowia.

W kontekście poznańskiej inwestycji szef rządu zaznaczył, że w 2020 r. rząd przeznaczy ponad 100 mld zł na ochronę zdrowia.

- W roku kryzysu jakiego świat nie doświadczył od 100 lat, my przeznaczymy na pewno na służbę zdrowia ponad 100 mld zł. To świadczy o naszym zaangażowaniu i przekonaniu, że trzeba unowocześniać naszą służbę zdrowia. Trzeba, żeby obywatele Poznania, Wielkopolski i całej Polski mogli się leczyć w nowoczesnych ośrodkach takich jakim będzie za parę lat Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny - powiedział premier.

Jak ocenił, polska medycyna może być "wiodącą dziedziną".

- Może być wiodącym działem naszego życia publicznego, gospodarczego i społecznego, rozsławiającą imię Polski na cały świat - zaznaczył Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że projekt budowy CZSZK w Poznaniu jest jednym z najlepiej przygotowanych i ocenianych wieloletnich projektów inwestycyjnych w Polsce.

- Takich programów wieloletnich, żeby oddać skalę, w ciągu ostatnich czterech lat ruszyło osiem. To jest kwota blisko 3,3 mld zł. Ten poznański był naprawdę jednym z największych i najważniejszych - podkreślił.

Dodał, że jest to inwestycja potrzebna m.in. dla komfortu i bezpieczeństwa pacjentów.

- Pamiętajmy, że budowa nowych ośrodków, nowych budynków, które się projektuje zupełnie inaczej, które się projektuje w oparciu o bezpieczeństwo pacjenta - powiedział Szumowski. Jak zaznaczył, jednym z priorytetów planowania nowych szpitali jest eliminacja powikłań występujących u pacjentów.

Szef resortu zdrowia podkreślił rolę szpitali klinicznych.

- Chcemy kształcić więcej studentów, chcemy więcej medyków, chcemy, żeby miał kto nas leczyć. W związku z tym komfort pracy, komfort kształcenia, komfort uczenia się studentów też jest niezwykle istotny - ocenił Szumowski.

Zaznaczył też rolę medycyny w polskiej nauce.

- To szpitale kliniczne, to uniwersytety medyczne są jednym z tych miejsc, gdzie ta nauka powstaje. Teraz współpraca z Agencją Badań Medycznych pozwoli na jeszcze szersze aplikacje pomysłów (medyków), prac badawczych, które przy współpracy międzynarodowej do tej pory powstają  - powiedział.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że nowy szpital uniwersytecki powstanie m.in. po to, by podnieść standard usług medycznych w regionie.

- To jest dziś warunek cywilizacyjny i dlatego musi zostać spełniony. Szpital kliniczny to nie tylko miejsce terapii, ale również miejsce nauki. Zaplecze, które powstanie za sprawą tej inwestycji będzie na najwyższym europejskim poziomie. Dzięki temu jakość kształcenia polskich przyszłych lekarzy także w znaczący sposób wzrośnie - zauważyła minister.

Dodała, że budowa CZSZK będzie największą inwestycją publiczną w Poznaniu realizowaną od co najmniej 20 lat.

- Warto o tym powiedzieć, bo to oznacza, że sam proces jej przygotowania, realizacji, jeszcze zanim szpital zostanie uruchomiony, będzie dźwignią rozwojową dla Poznania i dla całej Wielkopolski - zaznaczyła wicepremier. Przyznała, że nie udałoby się przygotować planu sfinansowania budowy szpitala bez dobrej współpracy rządu z samorządem Poznania.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Poznań czekał na budowę nowego szpitala ponad 70 lat.

- Już po wojnie mówiło się, że potrzebny jest w stolicy Wielkopolski duży, zintegrowany szpital, tak, żeby nie były różne kliniki rozsiane po całym miejcie" - powiedział wiceszef MSZ. Wskazał, że niektóre budynki wykorzystywane obecnie przez Uniwersytet Medyczny mają prawie sto lat. "Czas to zmienić, czas, żeby zabytkami można się było zaopiekować, ale żeby pacjenci leczyli się w nowoczesnych wnętrzach przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu - ocenił.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski powiedział, że w 2020 r. powinien zostać wybrany wykonawca inwestycji, który ma ją przeprowadzić w formule "zaprojektuj i zbuduj".

- Sądzę, że wiosną 2021 r. pierwsza łopata zostanie wbita - ocenił.

Przypomniał, że starania UMP o centralne dofinansowanie budowy CZSZK sięgają co najmniej 2017 r., kiedy to wszyscy posłowie z regionu, niezależnie od reprezentowanej partii politycznej, podpisali się pod apelem o budowę szpitala. Dodał, że ostatecznie to zainteresowanie projektem Jadwigi Emilewicz podczas ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu, umożliwiło otrzymanie wsparcia z budżetu państwa.

- Możliwość przeniesienia klinik z trzech starych, zdewastowanych lokalizacji do jednego Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego to było jedyne rozsądne wyjście pozwalające zintegrować doskonałą kadrę medyczną trzech szpitali - zauważył prof. Tykarski.

Rektor podkreślił, że dzięki CZSZK powstanie nowe zaplecze dydaktyczne na potrzeby UMP.

Budowę pierwszego etapu CZSZK zaplanowano na lata 2020 - 2025. Plan inwestycji zakłada powstanie m.in. szpitalnego oddziału ratunkowego wraz z centrum interwencyjnej medycyny ratunkowej oraz przeniesienie do nowego obiektu działalności dwóch wieloprofilowych poznańskich szpitali klinicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum