Pracownia Badań Narządu Słuchu i Narządu Równowagi otwarta. Koszt inwestycji to blisko 191 mln złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie06 października 2022 20:00

Pracownia Badań Narządu Słuchu i Narządu Równowagi Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie została oficjalnie otwarta. Inwestycja pochłonęła blisko 191 mln zł, z czego ponad 80 proc. to dofinansowanie od samorządu.

Pracownia Badań Narządu Słuchu i Narządu Równowagi otwarta. Koszt inwestycji to blisko 191 mln złotych
Badania będą bezpłatne dla pacjentów Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie oraz podmiotów, dla których WZS będzie świadczyć podwykonawstwo w ramach kontraktu z NFZ. Fot. Adobestock
  • Oficjalnie otwarto Pracownię Badań Narządu Słuchu i Narządu Równowagi Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie
  • Pracownia powstała w budynku przychodni przy ul. Hetmańskiej 120
  • Koszt inwestycji wyniósł prawie 191 mln zł. Ponad 80 proc. tej kwoty to dofinansowanie z Samorządu Województwa Podkarpackiego

Pracownia badań narządu słuchu w Rzeszowie

5 października Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie poinformował o oficjalnym otwarciu Pracowni Badań Narządu Słuchu i Narządu Równowagi Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie.

Jak zapowiada urząd, "pacjenci będą mogli korzystać z badań ABR, które służą do diagnostyki niedosłuchu zarówno u dzieci – np. w przypadkach opóźnionego rozwoju mowy, jak i u dorosłych". - Są również pomocne w diagnostyce onkologicznej, np. przy podejrzeniu guzów nerwu słuchowego - dodaje.

Podczas oficjalnego otwarcia wojewoda Ewa Leniart mówiła o coraz częstszych problemach ze słuchem w populacji. Podkreśliła, że placówka ma ogromne znaczenie dla pacjentów wymagających specjalistycznej diagnostyki i terapii.

– Szczególnie cieszy fakt, że będzie ona dedykowana małym pacjentom z problemami autystycznymi, czy z podejrzeniem takich problemów – zaznaczyła Leniart, cytowana w komunikacie Urzędu.

W przychodni dostępne są także badania VNG. Są to badania pozwalające na różnicowanie i diagnostykę zawrotów głowy. Ten problem określony został mianem "interdyscyplinarnego w zakresie neurologii, laryngologii, okulistyki, rehabilitacji i innych chorób wewnętrznych, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych". Badanie pozwala również zdiagnozować zaburzenia równowagi po infekcji np. COVID-19.

Inwestycja za ponad 191 mln zł, dla osób z całego województwa

W komunikacie Urząd podkreślił, powołując się na dyrekcję Pracowni, że poradnia foniatryczno-audiologiczna WZS odnotowuje coraz więcej rejestracji pacjentów z całego województwa podkarpackiego. Są to pacjenci wymagający poszerzenia diagnostyki i wykonania powyższych badań. Dostępność tych badań w Pracowni, jak dodaje Urząd, "może w przyszłości zaowocować uczestnictwem w Programie Profilaktycznego Badania Zaburzeń Słuchu u Noworodków".

Koszt inwestycji wyniósł prawie 191 mln złotych. Ponad 80 proc. tej kwoty pochodzi od Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Urząd zapowiada, że badania będą bezpłatne dla pacjentów Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie, a także podmiotów, dla których WZS będzie świadczyć podwykonawstwo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To spory przełom: jak dotąd tego typu badania były dostępne tylko w podmiotach komercyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum