×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: zbudują nowy szpital w formule PPP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 listopada 2013 15:14

Budowa szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu będzie pilotażową inwestycją w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przeprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ciągu dwóch lat ma zostać wyłoniony partner, który zaprojektuje, wybuduje i będzie zarządzał placówką. Koszt budowy szpitala szacowany jest na ok. 400 mln zł.

Poznań: zbudują nowy szpital w formule PPP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorząd woj. wielkopolskiego oraz spółka Szpitale Wielkopolski, która jest odpowiedzialna za inwestycję, zdecydowały o budowie szpitala w ramach programu partnerstwa publiczno-prywatnego. - Zadaniem wybranego partnera będzie pozyskanie finansów na budowę, budowa placówki oraz jej zarządzanie z wyłączeniem części medycznej - powiedział wiceprezes spółki Szpitale Wielkopolski Jakub Jędrzejewski.

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak mówił, że samorząd nie byłby w stanie samodzielnie zrealizować budowy szpitala ze względu na wysokie koszty, dlatego zdecydował się na program partnerstwa publiczno-prywatnego. - Nasz budżet ma ograniczony potencjał i podlega rygorystycznym regułom zadłużania. Nie możemy wyłożyć z budżetu takich pieniędzy, nie możemy również wziąć kredytu komercyjnego, ponieważ wymagałby on dużych spłat w krótkim czasie, a na to nie możemy sobie pozwolić - wyjaśnił.

Inwestycja składać się będzie z kilku etapów. W ciągu najbliższych kilku miesięcy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wybierze firmę, która przez 2 lata będzie doradzała w zakresie pozyskania partnera publiczno-prywatnego i ułożenia systemu finansowania budowy do momentu podpisania umowy o budowie. Koszt doradztwa został wyceniony na ok. 1,5 mln złotych i zostanie sfinansowany ze środków ministerstwa. 

Jędrzejewski powiedział, że przy wyborze partnera będą brane nie tylko związane koszty, ale również organizacja, czas budowy, model zarządzania szpitalem, ponieważ wybrany w przetargu partner przez ok. 25-30 lat będzie zarządzał placówką. Po tym czasie szpital będzie należał do samorządu. 

Samorząd woj. będzie starał się wynegocjować od Komisji Europejskiej możliwość finansowania części placówki z programu regionalnego. - Dzisiaj kwestie związane z finansowaniem opieki zdrowotnej nie są kluczowe dla Komisji Europejskiej, ale to bardzo ważne z punktu widzenia potrzeb naszego województwa (...). Liczę, że uda się nam pozyskać nawet 100 mln zł - zaznaczył Woźniak. 

Szpital obejmował będzie 14 oddziałów z 420 łóżkami. W obiekcie znajdzie się też szpitalny oddział ratunkowy, 24 poradnie, blok operacyjny i blok porodowy. Według marszałka realnym terminem oddania do użytku pierwszych oddziałów szpitalnych jest rok 2017. 

Koncepcja nowego szpitala zakłada, że będzie on prowadził działalność przejętą z istniejących dwóch jednostek: Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu i Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Pierwsza placówka hospitalizuje ok. 33 tys. pacjentów rocznie, druga - ponad 1 tys. pacjentów.
 Inwestycja planowana jest w sąsiedztwie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum