Poznań: zbudują nowy szpital pediatryczny

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2010 16:41

Według Leszka Wojtasiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, nowy szpital może powstać w ciągi najbliższych czterech lat. Nikt nie podważa konieczności wybudowania lecznicy w Poznaniu, najważniejszą sprawą jest jednak znalezienie sposobu finansowania inwestycji.

Dr Jacek Profaska, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że budowa nowego szpitala pediatrycznego w Pozaniu jest bardzo potrzebna.

– Obecnie cała aglomeracja poznańska pod względem szpitalnej opieki nad dziećmi opiera się na jednej lecznicy. Nasz szpital wykonuje wszystkie zadania – mówi nam Jacek Profaska.  – Oddziały pękają w szwach. Placówka  jest ciasna, nie jest w stanie pomieścić takiego zakresu świadczeń – dodaje dyrektor. 

Jego zdaniem budowa nowej lecznicy jest konieczna tym bardziej, że nadchodzi baby boom związany z wejściem w dorosłość wyżu demograficznego z lat 80-tych. A to oznacza, że przez najbliższe 10-15 lat będzie potrzebna większa liczba miejsc w oddziałach pediatrycznych.

– Jeżeli władze samorządowe potraktują jako cel nadrzędny wspólnych działań inwestycję w szpital, to jesteśmy w stanie wybudować lecznicę w ciągu najbliźszych 4 lat – zapewnia nas Leszek Wojtasiak. Według wicemarszałka nowa placówka nie może jednak powielać zadań Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

– Nowy szpital powinien uwzględniać wiele różnych potrzeb regionu. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi interes i potrzeby miasta, co wskazywałoby, że miasto także powinno być aktywnym uczestnikiem tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Wojtasiak.

Według niego budowa szpitala powinna być inwestycją połączonych sił samorządowych. Do współpracy zamierza wciągnąć nie tylko władze miejskie, ale także powiatowe oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

– Będziemy rozmawiali w gronie prezydenta miasta Poznania, starosty powiatowego i rektora uniwersytetu aby wspólnie ustalić zakres niezbędnych obszarów usług medycznych, które powinien oferować nowy szpital – zapowiada Leszek Wojtasiak. Na podstawie tych ustaleń będzie można dokładniej określić wielkość inwestycji i ogłosić przetarg w celu pozyskania partenera do realizacji budowy.

– Możliwości finansowania tej inwestycji są, jednak odpowiedzialność i ryzyko powinno być rozłożone na kilku partnerów – twierdzi Wojtasiak.

Pierwszy krok w tym kierunku zrobiło miasto, wydając 9 grudnia br. decyzję lokalizacyjną. Szpital może powstać w sąsiedztwie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. Według wstępnych szacunków budowa lecznicy i jej wyposażenie będzie kosztowało około 500 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum