Poznań: tymczasowy szpital dla chorych na SARS-CoV-2 powstanie na terenie MTP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 13:02

Tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich - przekazał w poniedziałek wieczorem (19 października) prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Poznań: tymczasowy szpital dla chorych na SARS-CoV-2 powstanie na terenie MTP
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, w Poznaniu, podobnie jak w innych dużych polskich miastach, powstanie tymczasowy szpital dla pacjentów chorych na Covid-19. Zlokalizowany będzie na Międzynarodowych Targach Poznańskich - napisał Jaśkowiak w mediach społecznościowych.

Prezydent Poznania dodał, że szczegóły przedsięwzięcia przedstawi wkrótce razem z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem.

W poniedziałek (19 października) Jaśkowiak poinformował również, że w miejskim szpitalu im. J. Strusia, będącym największą placówką w regionie leczącą pacjentów z COVID-19, hospitalizowanych jest obecnie 400 osób. Szpital może przyjąć 420 pacjentów.

We wcześniejszych wypowiedziach władze Poznania informowały, że na MTP może powstać tymczasowy szpital dla ponad 500 pacjentów. Cytowany w poniedziałek przez "Gazetę Wyborczą" zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ocenił koszt budowy szpitala na ok. 2 mln zł.

W czwartek w czasie konferencji prasowej Jaśkowiak ocenił, że budowa szpitala na MTP zajmie dwa do trzech tygodni. - Natomiast problemem jest przede wszystkim brak personelu. Same łóżka, hale, inne elementy, one są tak naprawdę tylko miejscem, gdzie może się znaleźć chory. To na pewno są warunki nieodpowiadające normom szpitalnym. W sytuacji ekstremalnej oczywiście taki szpital otworzymy - ocenił Jaśkowiak.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował 20 października o potwierdzeniu 1186 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wśród mieszkańców regionu.

Szymon Kiepel (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum