Poznań: szpitale kardiologiczny i dziecięcy będą jedną inwestycją?

Autor: Głos Wielkopolski, KR/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2010 16:30

Jest pomysł, by Zachodnie Centrum Chorób Serca oraz nowy szpital dziecięcy powstały w jednym miejscu.

Zachodnie Centrum Chorób Serca i Naczyń ma być placówką, która swym zasięgiem obejmie województwa wielkopolskie i lubelskie. W jej skład mają wejść m.in. oddziały kardiologiczne oraz specjalizujące się w leczeniu naczyń i transplatacjach.

Ośrodek kardiologiczny miał powstać na działce należącej do Uniwersytetu Medycznego. Koncepcja usytuowania szpitala dziecięcego, który ma powstać w Poznaniu zmieniała się kilkakrotnie. Kilka tygodni temu powstał pomysł, by inwestycje ze sobą połączyć i ulokować w jednym miejscu przy ul. Szwajcarskiej, na działce należącej do miasta.

Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem Uniwersytetu Medycznego oraz samorządów Wielkopolski i Poznania. W rozmowie z Głosem Wielkopolskim Bogdan Poniedziałek, kanclerz poznańskiego UM, podkreslił, że budowa dużego ośrodka kardiologicznego z pieniędzy budżetu państwa i szpitala dziecięcego finansowanego z innych źródeł nie przeszkadza, aby wspólnie o nie zabiegać.

Obecnie Uniwersytet Medyczny na potrzeby szpitala kardiologicznego zajmuje obiekty przy ulicy Długiej, których dzierżawa kończy się w 2017 r. Władze uczelni miały dylemat: inwestować w modernizację budynku, który nie jest własnością UM czy budować nową placówkę. Dostosowanie istniejącego szpitala do standardów unijnych byłoby bardzo kosztowne. Dlatego zdecydowano się na budowę. Inwestycja ma kosztować ponad 462 mln zł. Rektor UM zwrócił się o wsparcie do samorządu wojewódzkiego i miasta.

Tymczasem w urządzie marszałkowskim trwają intensywne prace nad koncepcją budowy szpitala dziecięcego. Od maja 2008 r. pracuje zespół ds. budowy nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu pod kierownictwem wicemarszałek Krystyny Pośledniej.

– Opracowana została koncepcja architektoniczno-przestrzenna, a także program medyczny dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem. Do prac zespołu zapraszani są przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego, władz miasta oraz środowiska medycznego z dziedziny opieki pediatrycznej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl wicemarszałek Poślednia.

Jak podkreśla, budowa szpitala dziecięcego jest strategicznym przedsięwzięciem samorządu województwa z zakresu opieki zdrowotnej w perspektywie najbliższych lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum