Poznań: szpital kliniczny zabiega o działki pod budowę - chętnych jest więcej

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 17:17

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu, aby móc rozbudować budynki, potrzebuje ziemi. Zdaniem dyrekcji najlepsza byłaby sześciohektarowa działka, która graniczy z placówką. Niestety na jej przejęcie szpital nie ma zgody Urzędu Miasta Poznania. Wiele wskazuje na to, że szybko jej nie uzyska.

Poznań: szpital kliniczny zabiega o działki pod budowę - chętnych jest więcej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Interesują nas grunty położone pomiędzy ulicą Grunwaldzką a Marcelińską - przyznała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krystyna Mackiewicz, dyrektor szpitala.

- Działka ta przylega bezpośrednio do zajmowanej przez nas nieruchomości, w której mamy zgromadzone całe zaplecze diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Rozbudowa szpitala tylko w takim wypadku ma sens. Budowanie czegokolwiek na odległych parcelach piętrzyłoby tylko trudności - tłumaczy dyrektor.

Z tego powodu dyrekcja szpitala kilka miesięcy temu skierowala pismo do Urzędu Miasta Poznania o bezpłatne przekazanie wskazanej działki. W czerwcu otrzymała odpowiedź, że kwestia przekazania gruntów jest w trakcie analizy.

Tymczasem, jak tłumaczy dyr. Mackiewicz, dla szpitala otrzymanie gruntów jest sprawą priorytetową: - Na przyległym gruncie moglibyśmy wybudować nowoczesne centrum dydaktyczno - kliniczne. Zgodnie z naszymi planami znalazłoby się tutaj zarówno blok operacyjny, oddział pooperacyjny, intensywnej opieki medycznej, lądowisko dla helikopterów, a także sale dydaktyczne.

- Szpital już w latach 90-tych planował rozbudowę, mamy nawet makietę placówki, a przeległe grunty przyobiecało wówczas miasto. Niestety, nie było funduszy i sprawa ucichła - dodaje dyrektor.

Teraz jednak placówka może ubiegać się o dotacje ministerialne i unijne na wspomniany cel. Bez gruntu jednak, nie ma mowy o zdobyciu środków, które są w zasięgu ręki.

Sprawę przekazania gruntów wyjaśnia nam rzecznik prasowy prezydenta Urzędu Miasta Poznania, Anna Szpytko. - Sprawa terenu, który chciałby otrzymać szpital jest dość skomplikowana - powiedziała Szpytko. - W grę wchodzi kilkanaście działek, dlatego odpowiedzieliśmy szpitalowi uniwersyteckiemu, że najpierw musimy zbadać dokumentację prawną tych parceli zanim podejmiemy decyzję - dodała.

- Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się, że w stosunku do części działek toczy się postępowanie regulacyjne przed komisją w Warszawie, o ich nieodpłatne przekazanie na rzecz parafii ewangelicko-augsburskiej. W stosunku do innych działek jest postępowanie przed wojewodą wielkopolskim z wniosku kościoła zielonoświątkowego o bezpłatne nabycie gruntu przez zbór - mówi rzecznik.

- Tylko część działek wydaje się bezkonfliktowa i tu ZKZL pozytywnie zaopiniował przejście tej nieruchomości na rzecz szpitala. Jednak rekomendacja wojewody jest taka, że do chwili zakończenia postępowań administracyjnych przed komisją regulacyjną w Warszawie i wojewodą wielkopolskim nieruchomości te nie mogą być przedmiotem obrotu - podsumowuje Szpytko.

Wydaje się, że sprawa ta może przeciągać się w nieskończoność. Postępowania administracyjne trwają nieraz nawet i kilka lat.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum