Poznań: szpital kliniczny startuje z budową nowego kompleksu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 13:19

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jeszcze w tym roku rozpocznie budowę szpitalnego oddziału ratunkowego. W ten sposób rozpocznie się budowa nowego centralnego szpitala klinicznego.

W Poznaniu UM rozpocznie budowę nowego centralnego szpitala klinicznego, która ma być finansowana z budżetu państwa. Fot. Shutterstock

Realizację inwestycji, o której mowa umożliwi kredyt 100 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt przeznaczony będzie nie tylko na budowę szpitalnego oddziału ratunkowego, ale także dokończenie Centrum Symulacji Medycznej, budowę nowej siedziby Wydziału Farmaceutycznego - Collegium Pharmaceuticum i Kliniki Okulistycznej przy ul. Szamarzewskiego.

Nowoczesny SOR, który ma stanąć w dzielnicy Grunwald, na tyłach Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego, będzie liczył prawie 17 tys. m kw. Znajdzie się w nim przyszłości również blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. Na dachu - stanie lądowisko dla helikopterów. Budowa murów wraz z wyposażeniem SOR-u będzie kosztować ok. 65 mln zł.

SOR stanowi część inwestycji, jaką jest budowa centralnego szpitala klinicznego. Lecznica, którą chce wybudować uczelnia medyczna ma liczyć 100 tys. m kw. powierzchni i 35 oddziałów.

Do nowego obiektu mają przeprowadzić się aż cztery kliniczne szpitale z ulic: Przybyszewskiego, Grunwaldzkiej, Długiej, a także szpital ortopedyczny z Wildy. Wszystkie mieszczą się w przedwojennych gmachach.

Budowa centralnego szpitala ma być finansowana z budżetu państwa. 

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum