Poznań: skorzystają z partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie szpitala

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2012 18:05

Samorząd województwa wielkopolskiego będzie szukał partnera prywatnego przy inwestycji jaką jest budowa szpitala pediatrycznego w Poznaniu - poinformował portal rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Jak powiedział nam Leszek Wojtasiak wybudowanie szpitala dla matki i dziecka w Poznaniu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) będzie jednym z głównych zadań samorządu. Według Wojtasiaka jest już około 10 firm zagranicznych zainteresowanych takim partnerstwem oraz 5 firm z Polski. Samorząd nie może jednak prowadzić rozmów na temat PPP, dopóki nie wyjaśni się sprawa własności działki pod inwestycję.

Jak tłumaczy Leszek Wojtasiak, zarząd województwa podtrzymuje chęć budowy szpitala pediatrycznego w lokalizacji, która od miesięcy jest uzgadniana z wieloma instytucjami w Poznaniu. O ile przed laty nowy szpital pediatryczny miał być budowany na małym parkingu przed szpitalem miejskim, to obecnie planowana jest lokalizacja z tyłu szpitala miejskiego na 4-hektarowej działce.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl wniosek o warunki lokalizacyjne dla nowego szpitala dla matki i dziecka już złożyła w Urzędzie Miasta w Poznaniu spółka samorządowa Szpitale Wielkopolski. Nowy szpital miałby przejąć zadania dwóch placówek dotychczas działających w mieście i okolicach: Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem i Szpitala Rehabilitacyjnego w Kiekrzu koło Poznania.

Leszek Wojtasiak wyjaśnia nam, że od kilku miesięcy samorząd prowadzi uzgodnienia w sprawie budowy szpitala pediatrycznego. Jak zapewnia wicemarszałek jest już konsensus co do spraw wodno-kanalizacyjnych, także co do spraw ogrzewania placówki oraz dostarczenia energii elektrycznej. Według Wojtasiaka lokalizacja jest również po uzgodnienieach z Zarządem Dróg Miejskich, z Sanepidem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

- Z prezydentem Poznania rozmawiałem na temat możliwych procedur przekazania działki samorządowej spółce Szpitale Wielkopolskie, która realizuje budowę nowej lecznicy. Rozważamy wybranie takiego rozwiązania, które skróci czas procedowania - mówi nam Leszek Wojtasiak.

Nie wykluczane są takie formy przekazania działki pod budowę szpitala jak sprzedaż z bonifikatą, przekazanie na cele statutowe, czy wejście miasta aportem do spółki Szpitale Wielkopolskie.

- Dostrzegamy potrzebę budowy szpitala i jesteśmy otwarci na wszystkie możliwe scenariusze. Nie wykluczemy żadnego rozwiązania - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Szpytko, rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania. Zapewnia, że władze miasta są przychylnie nastawione do tej inwestycji i z pewnością będą współpracować w tej sprawie z samorządem wojewódzkim.

- Będziemy poszukiwać optymalnych rozwiązań, jednak żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - dodaje Anna Szpytko.

Jak tłumaczy Leszek Wojtasiak w momencie kiedy spółka Szpitale Wielkopolski będzie już właścicielem działki pod inwestycję, wówczas rozpocznie proces poszukiwania partnera prywatnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum