Poznań: ruszyła oficjalnie budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia28 lipca 2021 16:10

Rozpoczęła się budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jest to jedna z największych inwestycji w sektorze ochrony zdrowia o budżecie ponad 590 mln zł. CSZK połączy dwa szpitale kliniczne Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Marszałek woj. wielkopolskiego podczas inauguracji budowy CZSK w Poznaniu. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
  • Inwestycja budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu w pierwszym etapie będzie kosztowała 590 mln zł, z czego 520 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa
  • Centralny szpital połączy w jeden organizm Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego i Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego
  • SOR, który powstanie w szpitalu w 2023 roku zapewni leczenie nagłych przypadków mieszkańców tej części Poznania

Inwestycja prowadzona będzie w latach 2021-2026. W pierwszej kolejności do użytku zostanie oddany kompleks sal operacyjnych i intensywnego nadzoru oraz szpitalny oddział ratunkowy.

Nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej ok. 45 tys. mkw. zaprojektowano zgodnie ze światowymi trendami szpitalnictwa tak, aby spełniał funkcje lecznicze i dydaktyczne, a przede wszystkim, by był miejscem przyjaznym dla pacjentów.

520 mln z budżetu państwa

Uchwałą Rady Ministrów 7 stycznia ub. roku ustanowiono wieloletni program budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego (CZSZK) Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego (UMP) w Poznaniu. Szpital ma powstawać etapami. Pierwszy ma kosztować ponad 590 mln zł, w tym 520 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski tłumaczył w środę, że Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego i Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego zostaną połączone w jeden organizm.

- Tu przeniosą się wszystkie kliniki z dwóch wiodących szpitali klinicznych. To ogromnie podniesie jakości i komfortu leczenia. Jednocześnie zgromadzenie takiej liczby klinik specjalistycznych w jednym miejscu zapewni kompleksowe leczenie naszych pacjentów - mówił.

Będzie też SOR

Dodał, że szczególne korzyści odniosą także mieszkańcy dzielnicy Grunwald i przyległych dzielnic, ponieważ - jak przypomniał - w tym rejonie miasta nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Ten szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wybudowany w 2023 r., zapewni leczenie nagłych przypadków właśnie w tej części Poznania. Docelowo, jeśli zrealizujemy wszystko, to hospitalizowanych będzie do 100 tys. pacjentów rocznie - wskazał.

Rektor, pytany o kadrę medyczną nowej placówki, podkreślił, że na wielkość CZSK kadry, którymi dysponuje uczelnia w 90 proc. wystarczą. Jak mówił, jest też przekonany, że prestiż inwestycji i szpitala sprawi, że lekarze i inne grupy medyczne będą się garnąć tu do pracy.

Pieniądze są, teraz wszystko zależy od UM

Rektor przypomniał, że koncepcja budowy CZSK powstała kilka lat temu. Wskazał, że jednym z największych wyzwań było pozyskanie pieniędzy na budowę. Zaznaczył, że w pomoc zaangażowani byli parlamentarzyści.

- Pozyskanie środków to jest rzecz najważniejsza. Teraz mam wrażenie, że wszystko od nas zależy, od pracowników Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i szpitali klinicznych, czyli prowadzenie tej inwestycji, ważne, żeby nie popełnić żadnych błędów. Natomiast proces pozyskiwania środków naprawdę nie zawsze od nas zależy - to jest splot oczywiście pracy, ale też wielu sprzyjających okoliczności - wskazał.

W uroczystości inauguracji budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wzięły udział m.in. władze samorządowe i parlamentarzyści, którzy od lat lobbowali za powstaniem placówki i uzyskaniem finansowania z budżetu państwa, w tym m.in. była wicepremier Jadwiga Emilewicz i poseł Bartłomiej Wróblewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum