Poznań: rocznie w instytucie radioterapii będzie leczonych ok. 800 pacjentów

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2014 11:39

W Wielkopolsce rocznie na nowotwór zachorowuje ok. 13 tys. osób. Rocznie w Instytucie Radioterapii Protonowej będzie leczonych około 800 pacjentów. To dużo czy mało?

W rozmowie z Głosem Wielkopolskim prof. Julian Malicki, dyrektor WCO i kierownik Katedry Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że z 13 tys. osób, jakie rocznie zachorowują w Wielkopolsce na nowotwór, prawie połowa powinna zostać poddana radioterapii.

- 800 osób to może w tym kontekście niewiele, ale metoda protonowa ma być póki co tylko alternatywą. Przy stosowaniu konwencjonalnej radioterapii można z sukcesem leczyć zdecydowaną większość chorych. Metoda protonowa jest dedykowana dla grupy, której wyniki leczenia warto poprawić - mówi prof. Malicki.

Podkreśla, że w Poznaniu pracują wybitni specjaliści w tej dziedzinie onkologii zarówno po stronie naukowców jak i lekarzy, co z pewnością miało wpływ na fakt, że Instytut powstaje w tym mieście.

Jak mówi prof. Malicki obecnie czynione są starania o to, by decyzje w sprawie finansowania zapadły jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie, w 2015 r. rozpocznie się budowa placówki. Inwestycja ma kosztować około 330 mln zł.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum