Poznań: przetarg na szpital za ponad pół miliarda złotych pod lupą KIO

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 września 2020 11:50

Trzy firmy - Budimex, PORR i Skanska - złożyły odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Podważają w nich specyfikację warunków zamówienia budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Poznań: przetarg na szpital za ponad pół miliarda złotych pod lupą KIO
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W skrócie, zarzucają Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu, który jest autorem dokumentu, niekorzystne zapisy.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych poznańskich inwestycji, i zarazem jedna z największych obecnie rządowych inwestycji w zdrowie. Chodzi o gmach Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, który buduje właśnie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Do nowych budynków mają się przenieść dwa szpitale, które funkcjonują obecnie w bardzo złych warunkach lokalowych: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego z Grunwaldzkiej (mieści się w byłym hotelu) i Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego (wynajmuje budynek od Kościoła).

Koncepcję nowego szpitala przygotowało warszawskie biuro projektowe Archimed. Zwycięzca przetargu ma przygotować projekt budowlany, a następnie zbudować szpital o powierzchni 45 tys. mkw. Rozstrzygnięcie przetargu miało odbyć się w połowie września, ale sprawa na razie utknęła w Krajowej Izbie Odwoławczej - pisze Gazeta Wyborcza.

W środę (23 września) w południe KIO ogłosi orzeczenie w tej sprawie.

Jak tłumaczy Skanska, głównym powodem złożenia odwołania do KIO są zapisy w specyfikacji przetargu, które w jej ocenie nierównomiernie rozkładają ryzyka kontraktowe. W podobnym tonie wypowiada się Budimex. W odwołaniu zwraca uwagę na nieproporcjonalne kary dla wykonawcy budowlanego za ewentualne opóźnienia w budowie oraz możliwość obciążenia go kosztami budowy w przypadku utraty źródeł finansowania przez inwestora.

Podobne zastrzeżenia zgłaszał Warbud. Skanska w ostatniej chwili wycofała odwołanie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum