×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: prawie 20 mln zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na nową aparaturę i sprzęt

Autor: • Źródło: PAP23 lutego 2023 12:36

Blisko 20 mln zł otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu na wymianę aparatury i doposażenie oddziałów. Nowy sprzęt trafi do budowanego w Poznaniu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego (CZSK).

Poznań: prawie 20 mln zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na nową aparaturę i sprzęt
Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak (L) podczas wizyty na budowie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Fot. (PAP) Autor: Rafał Pogrzebny
  • Pieniądze zostały przyznane na projekt "PRO Klinika: recovery plan"
  • To projekt dotyczący wspierania naprawy systemu opieki zdrowotnej w regionie poprzez rozwój specjalistycznej chirurgii jednego dnia, onkologii, kardiologii oraz diagnostyki endoskopowej
  • Przyznano je w ramach rozstrzygniętego przez resort zdrowia konkursu dla szpitali ponadregionalnych, oddziałów onkologicznych i pracowni diagnostycznych, wspierającego naprawę i odporność systemu opieki zdrowotnej w Polsce

100 procent dofinansowania na projekt 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu otrzymał 100 proc. dofinansowania na zgłoszony projekt. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu REACT-EU.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak powiedział w czwartek w Poznaniu, że ministerstwo rozdysponowało ponad pół miliarda złotych. Trafią one do 33 szpitali. Będą wykorzystane na roboty budowlane, remonty i zakup nowego sprzętu.

- To środki, które będą wykorzystywane nie tylko w zakresie pacjentów covidowych, których wciąż mamy zauważalną liczbę w polskim systemie ochrony zdrowia, ale także w ramach naprawy i poprawy ich sytuacji, gdy będą mieli już status pacjenta pocovidowego - powiedział.

Jak dodał, w ramach konkursu pieniądze przyznane zostały także innym ośrodkom w Poznaniu. Środki zostały przyznane także Ginekologiczno-Położniczemu Szpitalowi Klinicznemu i szpitalowi MSWiA. Podkreślił, że w sumie do poznańskich lecznic trafi ok. 50 mln zł.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski podkreślił, że pozyskane pieniądze są bardzo istotne z punktu widzenia trwającej budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. To do nowego szpitala trafi kupiony dzięki tym środkom sprzęt.

- Aparatura, którą możemy kupić za te środki jest doskonale przemyślana. Ona i tak musiałaby być kupiona do CZSK. Te oszczędzone 20 mln zł będziemy mogli przeznaczyć na inwestycję budowlaną. W tej chwili kończymy budowę dwóch pierwszych modułów. W drugim kwartale 2024 roku będzie w nich już działał szpitalny oddział ratunkowy, olbrzymi OIOM, kliniki zabiegowe - powiedział.

- Te 20 mln zł, które uzyskaliśmy sprawią, że będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg na budowę kolejnego etapu budowy. Na początku 2026 roku zostanie zakończona realizacja obu etapów CZSK. Będziemy mieli jeden duży szpital zamiast szpitali rozproszonych - dodał.

Budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego zainaugurowano w Poznaniu w lipcu 2021 r. Wówczas budżet inwestycji wynosił ponad 590 mln zł. Według obecnych szacunków budowa będzie ok. 200 mln zł droższa.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum