Poznań: powstanie centrum kompetencyjne opieki nad seniorami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2016 15:54

List intencyjny w sprawie utworzenia i prowadzenia polsko-niemieckiego centrum kompetencyjnego opieki nad osobami starszymi podpisano w Poznaniu. Ma to być pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W ramach centrum, jeszcze w tym roku w Niemczech rozpocznie się szkolenie pierwszych 11 osób, które staną się opiekunami osób starszych. W pilotażu wezmą udział osoby z Wielkopolski, w przyszłości szkolenia mają objąć także osoby z innych części kraju, oraz z Niemiec.

Jak podkreśliła  na konferencji prasowej Marzena Wodzińska z zarządu wielkopolskiego samorządu, powstanie centrum to efekt współpracy Wielkopolski i Dolnej Saksonii. Projekt realizować będą Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Parytetowy Związek Socjalny Dolnej Saksonii.

- Będziemy kształcić młodzież, osoby dorosłe i promować zawód opiekuna osoby starszej. Pilotażowy program rozpoczyna się w tym roku, będzie trwał przez trzy lata. Koszty związane z tym pilotażem będzie pokrywała strona niemiecka. Od czerwca ruszamy ze szkoleniem, pierwszych osób, które rozpoczną edukację w Hanowerze - powiedziała Wodzińska.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Aleksandra Kowalska oceniła, że dla polskich uczestników projektu udział w przedsięwzięciu to szansa na poznanie niemieckich rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi.

- Będziemy wspólnie z nimi budować nowe centra usług, centra środowiskowe, ambulatoryjne, mieszkania wspomagane i wszelkie inne formy, które funkcjonują w Niemczech. Dziś w Niemczech osoba starsza, wymagająca opieki trafia do domu pomocy społecznej w wieku ok. 80 lat, u nas to jest wciąż średnia ok. 60 roku życia - powiedziała.

Do zadań polsko-niemieckiego centrum należeć ma m.in. prowadzenie cyklów kształceniowych, dokształcania i kształcenia ustawicznego w zakresie opieki, organizowanie wymiany doświadczeń pomiędzy zainteresowanymi polskimi i niemieckimi instytucjami i organizacjami, oraz prowadzenie pośrednictwa dla wykwalifikowanych opiekunów w obu regionach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum