Poznań: po modernizacji bliżej przeszczepów płuc

Autor: UMWW, DMX/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 09:53

W czwartek (19 stycznia) oficjalnie zakończy się inwestycja modernizująca Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, która ma zbliżyć placówkę do wdrożenia programu przeszczepu płuc.

Najważniejszą inwestycją zrealizowaną w ramach modernizacji Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu w 2011 roku była "Rozbudowa budynku głównego poprzez dobudowę Bloku Operacyjnego, pracowni histopatologii oraz oddziału szpitalnego" - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Inwestycja ta powinna pozwolić na szybkie przygotowanie WCPiT - jako jedynej placówki w Wielkopolsce -  do wdrożenia programu przeszczepu płuc.

W 2011 roku samorząd województwa wielkopolskiego dofinansował inwestycje prowadzone w WCPiT kwotą 5,4 mln zł. Całość inwestycji kosztowała 7,4 mln zł. Część tej kwoty dołożył resort zdrowia. Podczas czwartkowej (19 stycznia) uroczystości podsumowano prace modernizacyjne prowadzone w 2011 r.

- W minionym roku wybudowaliśmy dodatkową część budynku, gdzie mieści się pracownia histopatologii, trzecia w naszym centrum sala operacyjna, oraz dodatkowa część oddziału pulmonologiczno-internistycznego - mówił dyrektor placówki Aleksander Barinow-Wojewódzki. Przypominał też, że pracownia histopatologii jest teraz w pełni scyfryzowana.

Dyrektor podkreślał, że sala operacyjna spełnia standardy sali do przeszczepów płuc. Zapowidział, że jeszcze w tym roku szpital wystąpi do Ministerstwa Zdrowia o stosowną akredytację, którą ta sala wymaga aby przeszczepy mogły się u nas odbywać.

- W oddziale pulmonologiczno-internistycznym będą łóżka dla pacjentów przygotowywanych do przeszczepów płuc. Rok temu utworzyliśmy już oddział rehabilitacyjny dla pacjentów po takich przeszczepach - mówił Barinow-Wojewódzki. Jak dodał, przeprowadzone prace podniosły jakość i dostępność wysokospecjalistycznych usług medycznych w zakresie pulmonologii i torakochirurgii.

- Przy tych modernizacjach zastosowaliśmy nowe technologie elektroniczne. Dzięki kamerom na sali operacyjnej i systemowi telemedycyny nasze zabiegi mogą być obecne w sieci i każdy z lekarzy czy studentów medycyny może je śledzić. Możemy też archiwizować zapis wideo każdego zabiegu - wyliczał dyrektor.

W roku 2012 i 2013 szpital planuje rozszerzenie działalności diagnostycznej w przygotowywanych pomieszczeniach bloku diagnostyki inwazyjnej oraz kolejne inwestycje ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, m.in. powiększenie poradni przyszpitalnej i rozbudowę budynku administracji oraz modernizację Pawilonu nr 1 w Szpitalu w Ludwikowie.

Obecnie Centrum zatrudnia ok. 500 pracowników, rocznie obsługuje ok 30 tys. pacjentów ambulatoryjnych i ok. 12 tys. pacjentów stacjonarnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum