Poznań: otwarcie nowej kliniki w centrum onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2013 16:31

Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej otwarta została w piątek (22 marca) w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO). Została ona utworzona jako klinika poznańskiego uniwersytetu medycznego.

Poznań: otwarcie nowej kliniki w centrum onkologii

Wcześniej, od 2007 roku w WCO działał Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej. Rocznie wykonywano tam ok. 1,5 tys. operacji i udzielano 12 tys. porad onkologicznych.

Jak powiedział w piątek (22 marca) prof. Wojciech Golusiński, kierownik nowo otwartej kliniki, a wcześniej ordynator oddziału, placówka będzie w stanie, dzięki zwiększonemu kontraktowi z NFZ, pomóc większej liczbie potrzebujących, ma też szanse na dynamiczny rozwój.
 
- Jako klinika mamy możliwości starania się o granty, projekty w ramach konsorcjów z innymi ośrodkami uniwersyteckimi. Zamierzamy m.in. wprowadzić system chirurgii robotowej, pozwalającej na precyzyjne usuwanie guzów z głowy i szyi w sposób mniej okaleczający chorego - powiedział.

Jak podkreślił, już obecnie w placówce zabiegi przeprowadzane są z zastosowaniem najwyższych światowych standardów i technologii, dzięki czemu standardem stały się operacje minimalnie inwazyjne.

"Wykonujemy zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie głowy i szyi, które zapewniają choremu po rozległych operacjach zachować odpowiednią jakość życia. Prowadzimy dużo projektów naukowych, działalność dydaktyczną. Władze uniwersytetu zauważyły jakość naszej pracy" - dodał.

Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej uzyskał status Kliniki Uniwersytetu Medycznego decyzją Senatu uczelni w grudniu 2012 roku.

Oddział funkcjonował od 2007 roku. Na jego potrzeby w WCO wybudowano i zaadoptowano piętro, na których znalazło się 25 łóżek w 2- i 3-osobowych salach o wysokim standardzie. Jak powiedział w piątek prof. Golusiński, klinika funkcjonować będzie w tych samych warunkach lokalowych co oddział.

Razem z oddziałem pracę rozpoczęła poradnia onkologii laryngologicznej. W 2007 roku w ramach poradni pomoc uzyskało 6 tys. chorych, w roku 2012 - 12 tys. Liczba operacji onkologicznych w zakresie głowy i szyi wzrosła przeszło trzykrotnie z - 500 w 2007 roku do 1,5 tys. - w 2012 roku.

W lipcu 2012 r. poznańscy lekarze wykonali jedną z pierwszych w Polsce rekonstrukcji nosa z zastosowaniem nowoczesnej tzw. epitezy nosa osadzonej na tytanowych implantach kostnych. Obecnie w placówce przeprowadzane są operacje w zakresie: jamy ustnej, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, skóry głowy i szyi, nosa i zatok przynosowych, a także podstawy czaszki i oczodołów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum