Poznań: modernizacja szpitala ginekologicznego za ponad 43 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 14:46

Za ponad 43 mln zł zmodernizowano Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. Dzięki inwestycjom, Oddział Porodowy zwiększył potencjał do 10 nowocześnie wyposażonych sal. Gruntownie wyremontowany został też Oddział Operacyjny i Centralny Gabinet Zabiegowy.

Poznań: modernizacja szpitala ginekologicznego za ponad 43 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek, 23 maja w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM przy ul. Polnej w Poznaniu oficjalnie zakończono ostatnie inwestycje i dokonano symbolicznego otwarcia zmodernizowanych oddziałów.

Jak tłumaczył PAP dyrektor szpitala dr Maciej Sobkowski, wartość wszystkich inwestycji wyniosła ponad 43 mln zł. Znaczna cześć tej sumy pochodziła ze środków Unii Europejskiej, ale także z fundacji m.in. Siepomaga i WOŚP.

- Przez ostatnie ok. dwa lata przeprowadziliśmy kompleksową modernizacje naszego szpitala. Przede wszystkim tym remontom zostały poddane dwa serca naszego szpitala, w których koncentrują się dwie nasze podstawowe działalności, czyli część ginekologiczna i położnicza. Wyremontowaliśmy całkowicie Oddział Porodowy; w chwili obecnej możemy zaproponować naszym pacjentkom nie 8 a 10 nowocześnie wyposażonych, zmodernizowanych sal porodowych. Te sale oferują po pierwsze warunki bezpieczne, a po drugie - bardzo intymne i mają taki trochę charakter domowy, bo chcemy, aby pacjentka u nas w szpitalu poczuła się trochę, jak u siebie w domu - powiedział Sobkowski.

Jak dodał, gruntownie wyremontowany i w całości wyposażony w najnowszy sprzęt światowej klasy został także Oddział Operacyjny i Centralny Gabinet Zabiegowy. - W trakcie roku wykonujemy ponad 10 tys. operacji ginekologicznych. Wśród tych operacji są to już przede wszystkim operacje i zbiegi laparoskopowe, endoskopowe. Wiemy, że jest to bardzo korzystne dla pacjentek; dużo szybciej mogą one wrócić do zdrowia, do aktywności zawodowej; stawiamy tutaj na zaawansowane metody i diagnostyczne i terapeutyczne - podkreślił dyrektor.

W ramach inwestycji nowocześnie wyposażona została także Pracownia Patomorfologiczna, co umożliwiło automatyzację procesów laboratoryjnych, a tym samym usprawnienie diagnostyki patomorfologicznej. W placówce utworzone zostało także Centrum Diagnostyki Prenatalnej, aspirujące do roli wiodącego w skali kraju ośrodka zapewniającego kompleksową diagnostykę na najwyższym poziomie. Sobkowski tłumaczył, że brakowało takiego miejsca, takiego holistycznego, kompleksowego ujęcia problematyki diagnostyki prenatalnej.

- W ramach tego Centrum mamy poradnie USG i wad płodu, pracownie cytogenetyczną i poradnię genetyczną. Poszerzyliśmy wachlarz naszej oferty dla pacjentek właśnie o zaawansowane badania genetyczne, które są bardzo istotne chociażby w sytuacji nawracających poronień. Jesteśmy w stanie diagnozować materiał, który pozyskujemy po poronieniu, poddać go badaniom molekularnym, diagnostycznym, genetycznym i odpowiednio ustalić plan leczenia i prowadzenia pacjentki w kolejnej ciąży, by już ta następna ciąża zakończyła się sukcesem - wskazał Sobkowski.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przyjmuje rocznie ok. 32 tys. pacjentek nie tylko z całej Wielkopolski, ale i innych województw. W placówce przeprowadzane są także zaawansowane operacje noworodków. Dyrektor szpitala zaznaczył, że "wszystkie nasze pacjentki zasługują na to, żeby otrzymać opiekę medyczną na poziomie XXI wieku. Nasze standardy leczenia niczym w tej chwili nie odbiegają od standardów europejskich; leczymy pacjentki zgodnie z najnowszymi trendami, które są teraz określone w medycynie".

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski zaznaczył, że "w ostatnim czasie tych inwestycji w Uniwersytecie Medycznym i podległych mu szpitalach w ostatnich latach było naprawdę sporo. Ale te inwestycje kroczące na sumę ponad 43 mln zł szczególnie cieszą, bo to też szczególny szpital".

- Szpital przy ul. Polnej to szczęśliwy szpital, jeśli przyjąć, że narodziny dziecka to "płaczące szczęście". Tego płaczu będzie teraz trochę mniej, ponieważ warunki popularnej porodówki - największej porodówki w Polsce - sprawia, że będziemy mogli tych najmniejszych pacjentów obsługiwać lepiej - dodał Tykarski.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu ma ponad 100-letnią tradycję. Obecnie - jak wskazują władze placówki - to największy szpital położniczy w Polsce. Rocznie odbywa się tu ok. 7000 porodów, a szpital posiada status najwyższego, III stopnia referencji w ginekologii i położnictwie oraz neonatologii.

Anna Jowsa (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze