Poznań: mają nowoczesny oddział chorób zakaźnych

Autor: Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 11:15

Specjalistyczny oddział chorób zakaźnych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu ma nową siedzibę.

Został przeniesiony z dotychczasowej siedziby przy ulicy Św. Wincentego do nowego obiektu przy ulicy Szwajcarskiej.

Zdaniem prof. Iwony Mozer-Lisewskiej, ordynatora, obecnie oddział chorób zakaźnych jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce: – Jesteśmy w stanie hospitalizować osoby z różnymi chorobami zakaźnymi bez niebezpieczeństwa zarażenia nimi innych pacjentów oraz personelu – mówi pani profesor dziennikowi Polska.

Na oddziale prowadzona jest również działalność naukowa. Teraz studenci mają do dyspozycji znakomicie wyposażoną, klimatyzowaną salę seminaryjną. Oddział dysponuje własnym, wyposażonym w nowoczesną aparaturę medyczną laboratorium i pracownią endoskopową, w której działają trzy endoskopy, w tym przeznosowy.

Ruch na oddziale chorób zakaźnych jest jednokierunkowy – pacjent nie może opuścić szpitala tą drogą, którą się do niego dostał. Po wejściu zamykają się za nim kolejne śluzy. Ciekawostką jest wirtualna rozmównica – miejsce, w którym rodzina chorego może się z nim porozumieć za pomocą wideotelefonu, nie będąc narażonym na kontakt z chorobą.

Najbardziej zjadliwe choroby zakaźne mają swoje własne wydzielone pomieszczenia. – Boksy melcerowskie przeznaczone są dla chorób najbardziej zakaźnych. Są zlokalizowane w osobnym miejscu, z osobną śluzą oraz dyżurką lekarską i pielęgniarską.

Boksy melcerowskie, to specjalne sale dla chorych, czyli specjalne izolatki. W wielu szpitalach do takiej izolatki można wejść z zewnątrz budynku, bez konieczności poruszania się po szpitalnym korytarzu. Działa w nich specjalna wentylacja, bakteriobójcze lampy. Dzięki takim salom możliwe jest prowadzenie prawidłowej segregacji chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum