PAP/Rynek Zdrowia | 20-10-2020 16:25

Poznań: jeśli zapadnie decyzja, tymczasowy szpital na MTP powstanie w 10 dni

Jeśli zapadnie taka decyzja, tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ciągu 10 dni - poinformował we wtorek (20 października) prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Od soboty Poznań i powiat poznański są w czerwonej strefie.

- Zakładam, że wkrótce otrzymamy stosowne decyzje ministra i wojewody. Ten szpital jesteśmy w stanie przygotować w ciągu 10 dni - zadeklarował prezydent Poznania. Fot. UM Poznań

W stolicy Wielkopolski jest 2016 osób zakażonych, w powiecie 1247 osób. W szpitalu miejskim im. Strusia hospitalizowanych jest 388 osób z SARS-CoV-2.

We wtorek w trakcie konferencji prasowej Jaśkowiak poinformował, że koszt przygotowania szpitala tymczasowego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich wyniesie ok. 2,1 mln zł. Zapewnił, że w kwestii ewentualnego rozpoczęcia prac przygotowawczych jest w stałym kontakcie z wojewodą.

- Zakładam, że wkrótce otrzymamy stosowne decyzje ministra i wojewody. Ten szpital jesteśmy w stanie przygotować w ciągu 10 dni. Mam nadzieję, że jutro lub pojutrze przedstawimy wspólnie z wojewodą szczegóły dotyczące powstania tego szpitala - powiedział.

Jacek Jaśkowiak poinformował, że w szpitalu tymczasowym będą stanowiska respiratorowe, prawdopodobnie z respiratorami kupionymi przez Agencję Rezerw Materiałowych. Ma być 45 respiratorów.

- W kwestii obsługi tego szpitala zakładam, że wojewoda będzie musiał częściowo się oprzeć na personelu, który jest w tej chwili w innych szpitalach. Zakładam też, że będzie tam funkcjonowało wojsko - powiedział.

Jaśkowiak podkreślił, że przygotowanie szpitala tymczasowego nie oznacza, że od razu będą tam przyjmowani chorzy. Ma to być placówka awaryjna na wypadek dalszego wzrostu zachorowań i hospitalizacji większej liczby pacjentów.

- Nasza rola, rola miasta sprowadza się do udostępnienia terenu, do wyposażenia tego terenu w łóżka. W targowych halach będziemy musieli zapewnić możliwość dostarczania pacjentom tlenu, możliwość podłączenia respiratorów. Natomiast zakładamy i życzymy tego sobie, byśmy z tego awaryjnego rozwiązania nie musieli w najbliższych miesiącach korzystać - powiedział.

We wcześniejszych wypowiedziach władze Poznania informowały, że na MTP może powstać tymczasowy szpital dla ponad 500 pacjentów.

Jaśkowiak poinformował również, że w miejskim szpitalu im. J. Strusia, będącym największą placówką w regionie leczącą pacjentów chorych na COVID-19, hospitalizowanych jest 394 pacjentów. 35 osób podłączonych jest pod respirator. Do tej pory w tym szpitalu w związku z koronawirusem zmarło 405 osób, jest 1519 ozdrowieńców. Przeprowadzono też blisko 17,2 tys. testów na koronawirusa.

We wtorek służby wojewody podały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1187 osób w regionie. Stwierdzono pięć zgonów. Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano blisko 17 tys. zakażeń, 431 zgonów, 8 tys. ozdrowieńców i 8,5 tys. aktywnych przypadków.