Poznań: jak sfinansować budowę szpitala dziecięcego?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 10:55

Samorząd województwa wielkopolskiego chce sfinansować budowę Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu ze środków unijnych. Przekonanie do tego pomysłu Brukseli nie będzie jednak łatwym zadaniem - przyznaje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Marszałek zaznacza, że na lata 2014-2020 Komisja Europejska zakłada ograniczoną możliwość współfinansowania przedsięwzięć w zakresie ochrony zdrowia, ale mimo to samorząd będzie się starał pozyskać na szpital środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Marek Woźniak zapowiada, że w trakcie negocjacji przedstawi KE argumenty, które okażą się na tyle mocne, że przekonają Brukselę do zaakceptowania propozycji - informuje Gazeta Wyborcza. 

Szpital, choć jest dla całej Wielkopolski absolutnym priorytetem, pochłonie zaledwie niewielką część z blisko 2,5 mld euro, jakie na lata 2014-2020 otrzyma region.

Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to ok. 400 mln zł. Przynajmniej jedną czwartą tej kwoty można pozyskać z pieniędzy unijnych - zakładają samorządowcy. Pozostałą część wyłożyłby prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmiot prywatny miałby szpital wybudować i wyposażyć. Zapewnienie świadczenia usług w ramach kontraktów z NFZ pozostawałoby zadaniem strony samorządowej.

W pierwszym etapie planowana jest realizacja części pediatrycznej na 360 łóżek, w późniejszym terminie - części ginekologiczno-położniczej na 60 łóżek. Oprócz 420 łóżek przewidziany jest oddział ratunkowy, 24 poradnie, szkoła rodzenia, blok operacyjny i porodowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szpital może być gotowy w 2017 r.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum