Poznań: decyzja polityczna ws. zintegrowanego szpitala klinicznego została podjęta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 14:36

W Poznaniu powstanie Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny - zapewniła w poniedziałek (16 września) w stolicy Wielkopolski minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, "decyzja polityczna w tym zakresie została podjęta".

Poznań: decyzja polityczna ws.  zintegrowanego szpitala klinicznego została podjęta
Jadwiga Emilewicz , minister przedsiębiorczości i technologii; FOT. PTWP

W trakcie poniedziałkowej wizyty w stolicy Wielkopolski, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wzięła udział w otwarciu Pracowni Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak mówiła, "to bardzo ważna inwestycja z kilku powodów. Po pierwsze, nowotwory złośliwe, jak pokazują statystyki, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Ta statystyka jest nieco wyższa, w porównaniu z innymi regionami w Polsce. Dostarczenie możliwości nowoczesnych metod terapii, która w sposób jednoznaczny, w dobrym czasie, zidentyfikuje te komórki, których nie chcielibyśmy mieć, jest bardzo ważna".

- Cieszę się, że mogę dzisiaj towarzyszyć temu przedsięwzięciu, ale tak jak rozmawialiśmy - po raz pierwszy z panem prof. Tykarskim (rektorem UM w Poznaniu - red.) już kilka tygodni temu - także zdaję sobie sprawę, że te kolejne ważne przedsięwzięcia inwestycyjne nie wyczerpują tego najistotniejszego projektu - podkreśliła minister odnosząc się do kwestii powstania w Poznaniu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, o którego budowę od lat zabiegają władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Emilewicz wskazał, że "chcielibyśmy, aby w ciągu najbliższych lat (ten projekt - PAP) został zrealizowany; to znaczy, aby te nowoczesne pracownie znalazły się w infrastrukturze odpowiedniej, adekwatnej i spełniającej potrzeby zarówno pacjentów, jak i dające pełną możliwość do pracy wybitnemu personelowi medycznemu, który w tym szpitalu pracuje. Cieszę się, że możemy tę dobrą wiadomość mieszkańcom Poznania i Wielkopolski przynieść, bo przypomnijmy, że zasięg oddziaływania szpitala wykracza daleko poza granice Poznania".

Minister zaznaczyła, że decyzja polityczna w zakresie powstania zintegrowanego szpitala "została podjęta". Jak tłumaczyła, "zgodnie z planem inwestycyjnym, który przygotowuje szpital kliniczny, to pierwsze środki z budżetu państwa będą niezbędne niewielkie, stosunkowo, z całej tej puli, bo będą to środki na przygotowanie projektu budowlanego w 2020 roku".

- Mam nadzieję, że ten plan zostanie przyjęty - bo to jest uchwała Rady Ministrów, przyjmująca wieloletnie plany inwestycyjne - jeszcze w tej kadencji, a co najmniej - i takie zobowiązanie składam - będzie on wpisany do wykazu prac Rady Ministrów - zaznaczyła.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski podkreślił na poniedziałkowej konferencji, że "cały czas stawiamy na ten szpital i staramy się go rozwijać dla naszych pacjentów, mimo fatalnych warunków lokalowych, w jakich ten on egzystuje".

Rektor przypomniał, że starania o powstanie zintegrowanego szpitala rozpoczęły się już kilka lat temu i były traktowane jako priorytet dla rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - To, czego brakowało, to skuteczności politycznej w uzyskaniu decyzji w Warszawie, o budowie tego szpitala - podkreślił i wyraził nadzieję, że działania w kierunku powstania zintegrowanego szpitala, dzięki pomocy i zaangażowaniu minister Emilewicz, przyśpieszą.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu ma - według założeń - być nowoczesną placówką, która zastąpi trzy inne szpitale kliniczne funkcjonujące w stolicy Wielkopolski. Łączny, szacunkowy koszt postania takiej placówki, to ok. 500 mln zł.

Anna Jowsa (PAP)

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum