Poznań: czy powstanie olbrzymi szpital za ponad miliard złotych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2017 16:40

Cztery duże szpitale kliniczne, według najnowszej koncepcji architektonicznej, mają znaleźć się pod jednym dachem w nowym centralnym ośrodku klinicznym w Poznaniu.

Poznań: czy powstanie olbrzymi szpital za ponad miliard złotych?
Koszt całej budowy szacuje się na 1-1,3 mld zł i w większości ma go ponieść państwo. Fot. archiwum

Do Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na ul. Przybyszewskiego 49, szpitala przy Grunwaldzkiej 16/18 (obecnie część szpital im. Święcickiego), oraz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na ul. Długiej 1/2 dołączono Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Degi z Wildy, który nie był brany do tej pory pod uwagę w łączeniu szpitali.

Jeśli dojdzie do fuzji, nowa lecznica, którą chcą zbudować na Grunwaldzie władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, będzie jednym z największych szpitali klinicznych w Polsce - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Nowy szpital ma stanąć na 6 ha ziemi, które należą dziś do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego. Według najnowszej koncepcji architektonicznej, którą przygotowało warszawskie biuro Archimed: zakłada ona, że na 100 tys. m kw. powierzchni znajdzie się 35 oddziałów na 1050 łóżek, i m.in. dwa olbrzymie bloki operacyjne, które mają liczyć od 20 do 24 sal.

Cały szpital ma zostać podzielony na cztery strefy: szpitalną, ambulatoryjną, diagnostyczną i operacyjną. Pod szpitalem wyrośnie wielopoziomowy parking na 1800 samochodów, do którego będzie się wjeżdżać głównym wjazdem od strony Grunwaldzkiej.

Koszt całej budowy szacuje się na 1-1,3 mld zł i w większości ma go ponieść państwo. Część finansów miałaby pochodzić ze sprzedaży dotychczasowych siedzib szpitali. Centralny szpital będzie powstawać etapami przez 10 do 12 lat. Pierwszy etap zacznie się w 2018 roku - od budowy szpitalnego oddziału ratunkowego.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum