Poznań: czy będzie SOR w szpitalu klinicznym?

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2014 16:47

Ważą się losy gruntu pod rozbudowę Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Ma tu powstać nowoczesny, czwarty w mieście, oddział ratunkowy.

Gigantyczne kolejki pacjentów, oczekiwanie na pomoc nawet kilkanaście godzin - tak wygląda sytuacja w trzech szpitalnych oddziałach ratunkowych. Pacjenci od dawna alarmują, że w Poznaniu jest za mało SOR-ów. Ale jest szansa, że powstanie nowy. Utworzyć go chce - w ramach rozbudowy - Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego. Prawdopodobnie po wakacjach rada miasta zdecyduje o przekazaniu uczelni gruntu.

Plan rozbudowy szpitala jest rozpisany na wiele lat. W pierwszym etapie ma powstać szpitalny oddział ratunkowy. Uczelni jest on z kolei potrzebny do celów dydaktycznych. Wojewoda wpisał go do wykazu priorytetowych inwestycji, więc można liczyć na unijne dofinansowanie.

W skład SOR-u ma wejść oddział intensywnej terapii z 75 łóżkami. W drugim etapie dołączy do nich kilkanaście sal operacyjnych, część oddziałów, a także np. apteka, pracownie. Na dachu powstanie lądowisko. Cały obiekt ma mieć możliwość przyjęcia ok. 400 pacjentów.

Radni przyznają, że zależy im na szybkiej rozbudowie szpitala, pod warunkiem że zabezpieczy to opiekę dla całej aglomeracji. Obecnie przygotowują stanowisko rady do prezydenta. Chcą by w umowie o przekazaniu terenu było zobowiązanie, że znajdzie się tam SOR. Radni proszą też uczelnię, by do rozpoczęcia inwestycji pozwoliła działać w barakach znajdującym się tu firmom i instytucjom.

Tyle że miasto część umów najmu już rozwiązało. Z innymi najemcami, jak twierdzi wydział gospodarki nieruchomościami, trwają rozmowy i zaproponowano im miejskie lokale użytkowe.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum