Poznań: czy banki sfinansują budowę szpitala w ramach PPP?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2013 09:55

Czy uda się zbudować nowoczesny pediatryczny szpital w Poznaniu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Na razie nie chce finansować tej inwestycji żaden bank.

Poznań: czy banki sfinansują budowę szpitala w ramach PPP?

Dotychczasowe doświadczenia dotyczące inwestycji PPP w ochronie zdrowia raczej nie są zachęcające. Powiatowy szpital w Żywcu ma być pierwszą lecznicą w kraju, która powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nową lecznicę w Żywcu chce postawić renomowana firma Inter- Health Canada.

Inwestycja ma kosztować 200 mln zł, i być gotowa w 2015 r. Na razie jednak Inter- Health Canada ma problemy ze znalezieniem banku, który udzieliłby mu kredytu - Gazeta Wyborcza przypomina losy pierwszego "zdrowotnego" projektu PPP w kraju.

Podobne problemy może mieć wkrótce Poznań. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w mieście ma powstać wojewódzki szpital matki i dziecka na 420 łóżek. Szacuje się, że koszt budowy lecznicy to 400 mln zł.

Szpital w Poznaniu także chce budować Inter-Health Canada (akces budowy szpitala zgłosiło w sumie siedem firm) i zapewne skorzysta z doświadczenia jakie niesie inwestycja w Żywcu.

Czytaj też. Żywiec: NIK pozytywnie ocenia przygotowanie do budowy szpitala w formule PPP

Grzegorz Wrona, prezes zarządu samorządowej spółki "Szpitale Wielkopolski", która pilotuje budowę nowej lecznicy, liczy jednak na to, że banki wyłożą jednak pieniądze. Mowa bowiem o budowie dużego wojewódzkiego szpitala pediatrycznego, jedynego w regionie, który miałby szansę na duży kontrakt z NFZ. 

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum