Poznań: będzie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2010 14:04

Nowa baza powstanie w Poznaniu do końca 2011 r. - zadeklarował dyrektor LPR, Robert Gałązkowski.

W czwartek (12 sierpnia) w Poznaniu LPR otrzymało nowoczesny śmigłowiec Eurocopter EC 135. Jest to 12 z 23 śmigłowców kupionych przez Ministerstwo Zdrowia dla lotniczego pogotowia w całym kraju.

– Nowoczesny śmigłowiec to jedno, a zaplecze dla niego to inna sprawa. W Poznaniu powstanie nowoczesna baza naszego pogotowia wraz z hangarem, zapleczem socjalno-operacyjnym i stacją paliw – poinformował Gałązkowski. Oprócz tego baza będzie wyposażona w płyty postojowe dla śmigłowców.

Przetarg na wykonanie wartej około 6 mln zł inwestycji zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Baza zostanie oddana do użytku do końca 2011 roku w sąsiedztwie Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Przekazany śmigłowiec zastąpił wysłużonego MI-2. Eurocopter jest szybszy, ma większy zasięg, może latać w nocy, a mniejsza średnica łopat ułatwia lądowanie w miejscach wypadków. Śmigłowiec jest wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Koszt zakupu jednej maszyny to 22 mln zł. Łącznie Ministerstwo Zdrowia kupiło 23 takie helikoptery, które zostaną dostarczone do jednostek do końca roku 2010. 17. z nich będzie stacjonowało w bazach, a pozostałe pięć będzie pelniło funkcje rezerwowe na czas remontów i przeglądów technicznych innych helikopterów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum