Powstanie nowe laboratorium mikrobiologiczne. Wartość projektu to ponad 44 mln zł

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/GIS29 listopada 2022 17:15

W Lublinie powstanie nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne o klasie zabezpieczeń BSL3. Wartość projektu to 44 373 357 zł brutto w montażu finansowym: dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Powstanie nowe laboratorium mikrobiologiczne. Wartość projektu to ponad 44 mln zł
Projekt zyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Fot. GIS.gov.pl
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie rozpocznie budowę nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego o klasie zabezpieczeń BSL3
  • Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 r.
  • To inwestycja w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa i kraju
  • - Baza lokalowa, wyposażenie i sprzęt laboratoryjny oraz doświadczony personel pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, takich jak pandemia czy inne zagrożenia biologiczne - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Pandemia pokazała istotę sanepidu dla zdrowia publicznego

Jak pokazała pandemia, funkcjonowanie inspekcji sanitarnych jest niezwykle ważne w zakresie bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Istotne jest to, by inspekcje sanitarne posiadały podstawowe narzędzia do walki z podobnymi zdarzeniami, a takim narzędziem jest to laboratorium, które pozwoli zabezpieczyć region południowo-wschodni.

- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć dzisiaj proces budowy tego laboratorium poprzez podpisanie umowy z wykonawcą. Dziękuję Panu wojewodzie za wsparcie w organizacji tego projektu – podkreślał Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz. podczas konferencji związanej z podpisaniem umowy na budowę lubelskiego laboratorium.

W spotkaniu wzięli też udział Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, a także europosłowie i posłowie województwa lubelskiego. 

Krótszy czas oczekiwania na wyniki badań

Stopień bezpieczeństwa biologicznego (ang. Biosafety Level, BSL) określa w skali 1-4 standard laboratoriów dostosowanych do pracy z patogenami różnych grup ryzyka. W laboratoriach o najbardziej podstawowym poziomie bezpieczeństwa, BSL1, pracuje się z czynnikami ryzyka, które niosą minimalne zagrożenie dla zdrowia ludzi z prawidłową odpornością. Laboratoria o stopniu BSL3 pozwalają na bezpieczną pracę nad czynnikami, które mogą wywoływać ciężką chorobę u ludzi i zwierząt.

Dzięki pracy nowego laboratorium znacznie skróci się czas pomiędzy pobraniem próbki a przedstawieniem wyników. Pozwoli to na szybsze eliminowanie czynników zakaźnych, diagnozowanie i kierowanie do leczenia osób zakażonych oraz możliwie najszybsze zwalniania z kwarantanny osób niestanowiących ryzyka.

Znaczne zwiększenie powierzchni kluczowych pomieszczeń, wygospodarowanie stref pod wysokospecjalizowane urządzenia diagnostyczne a także dostęp do nowoczesnej infrastruktury umożliwi szybkie profilowanie jednostki w zależności od potrzeb. WSSE w Lublinie będzie mogła natychmiast podejmować działania i wyznaczać szlaki i standardy postepowania podczas pojawiającego się zagrożenia epidemiologicznego, niezależnie od jego źródła i pochodzenia.

Położenie przygraniczne może także stanowić szanse na wykonywanie badań związanych z masowymi ruchami ludności uchodźczej.

Co i za ile powstanie w Lublinie?

Inwestycja obejmuje kompleksową budowę z pełną infrastrukturą budynku laboratorium o kubaturze brutto 9992,78m sześc. i powierzchni zabudowy 859,11m kw. z oddziałami klasy BSL3 oraz łącznikiem nadziemnym z istniejącym budynkiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Lublinie. Budynek będzie przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i środowisku przyrodniczemu, a także energooszczędny. Wartość umowy  wynosi 44 373 357 zł brutto.

Zadanie jest finansowane z budżetu państwa i pieniędzy Unii Europejskiej w ramach projektu PO Infrastruktura i Środowisko pn. „Budowa laboratorium mikrobiologicznego w kontekście skutków wywołanych pandemią COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi".

Obiekt ma byc ukończony w 2023 r., za co odpowiada wykonawca: BAUDZIEDZIC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze