Powiat Złotoryja chce ratować szpital inwestując m.in. w centrum rehabilitacyjno-lecznicze

Autor: e-legnickie/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 14:25

Budowa centrum diagnostycznego oraz centrum rehabilitacyjno-leczniczego, a także unowocześnienie bloku operacyjnego - to trzy pomysły władz powiatowych i nowego zarządu Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka w Złotoryi, by poprawić sytuację placówki.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Zgodnie z planami powiatu, fundusze na sfinansowanie inwestycji mają częściowo pochodzić ze strategii Sudety 2030, nad którą właśnie pracują dolnośląscy samorządowcy.

W planach jest nie tylko budowa nowych obiektów, ale też zakup nowoczesnego sprzętu do nich. Do centrum diagnostycznego musiałby trafić m.in. tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, które obsługiwałyby pacjentów szpitala, i z poza niego. 

Nowy blok operacyjny to z kolei dwie od nowa wyposażone sale. Obok znalazłyby się oddziały: ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny i chirurgii ogólnej. Jeśli szpital chce nadal funkcjonować, musi zrealizować tę inwestycję do 2022 r., bo taki wymóg postawił minister zdrowia.

Ostatni pomysł to projekt centrum leczniczo-rehabilitacyjnego, które miałoby się składać m.in. z pawilonu leczniczo-rehabilitacyjnego, hali basenowej i jej zaplecza oraz części rekreacyjno-gastronomicznej.

Powiat sam nie udźwignie takiego przedsięwzięcia. Dlatego aby pomysł mógł trafić na listę strategii Sudety 2030, konieczne jest pozyskanie wsparcie ze strony samorządów gminnych. W tym celu pod koniec stycznia, starosta Wiesław Świerczyński zaproponował wójtom i burmistrzom "partnerski podział kosztów". Zgodnie z nim powiat weźmie na siebie sfinansowanie połowy wkładu własnego, a sześć gmin pozostałą część.  

Jak na razie żadna z gmin nie podjęła  decyzji w tej sprawie. Musi to zrobić przed 21 lutego br., ponieważ tego dnia mija termin zgłoszenia projektów do planu wykonawczego strategii Sudety 2030.

Więcej: e-legnickie.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum