Ponad 80 mln zł na termomodernizację szkół i szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2012 19:01

Do Polski trafi ponad 80 mln zł na termomodernizację budynków publicznych, takich jak szkoły i szpitale - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Jest to efekt sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych Bankowi Światowemu, działającemu w imieniu Hiszpanii i Belgii.

Ponad 80 mln zł na termomodernizację szkół i szpitali
Resort środowiska podał w komunikacie, że minister Marcin Korolec podpisał w poniedziałek (19 listopada) dwie umowy sprzedaży tzw. jednostek przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU).

To kolejny dowód, że na redukcjach gazów cieplarnianych dokonanych w ramach Protokołu z Kioto Polska może zarabiać pieniądze - zaznaczył Korolec.

Ministerstwo poinformowało, że zarobione w ten sposób pieniądze (ponad 80 mln zł - ponad 20 mln euro) zostaną przeznaczone na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, czyli szkół i szpitali w całym kraju.

- Termomodernizacja to nie tylko ocieplanie budynków. To też wymiana instalacji na nowe i bardziej energooszczędne, na przykład wymiana okien na bardziej szczelne. Jednocześnie te działania pozwalają generować realne oszczędności dla Polaków. Mogą oni w ten sposób korzystać na tym, że Polska ograniczyła emisję gazów cieplarnianych - wyjaśnił minister Korolec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum