×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 80 mln zł na ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. Większość na utrzymanie podopiecznych

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP05 maja 2023 13:59Aktualizacja: 05 maja 2023 14:01

W 2023 r. planujemy przeznaczyć 82 mln zł na ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, w tym 80 mln zł na utrzymanie podopiecznych – poinformowała w piątek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ponad 80 mln zł na ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. Większość na utrzymanie podopiecznych
80 mln zł z dotacji od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej woj. podkarpackie przeznaczy na utrzymanie podopiecznych ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. Fot. Shutterstock
  • Woj. podkarpackie chce w 2023 r. przeznaczyć 82 mln zł na ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi
  • Większość tej kwoty, 80 mln zł, pójdzie na utrzymanie podopiecznych
  • Na inwestycje i remonty obiektów Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 1,436 mln zł

Wsparcie finansowe z ministerstwa

Pieniądze na działalność Środowiskowych Domów Samopomocy, czyli ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- W 2023 roku planujemy przeznaczyć 82 mln zł, w tym 80 mln zł na utrzymanie podopiecznych - przekazała wojewoda Ewa Leniart. Dodała, że w pierwszym półroczu 2023 r. na utrzymanie jednego uczestnika zajęć w środowiskowych domach samopomocy zostało przewidziane 2250 zł.

Na inwestycje i remonty MRiPS przeznaczyło 1,436 mln. - Są to takie działania, które związane są np. z wymianą dachów, pracami naprawczymi, wymianą kotłowni, czy wymianą stolarki okiennej. W zależności od tego, jakie są potrzeby - dodała wojewoda Leniart.

71 domów samopomocy, prawie 2,8 tys. miejsc

Na Podkarpaciu działa 71 środowiskowych domów samopomocy. Są w każdym powiecie. Jest w nich 2789 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. - Biorąc pod uwagę liczbę miejsc, w skali całego kraju zajmujemy czwarte miejsce, po woj. małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim - wskazała Leniart.

Jeden z takich ośrodków od 18 lat działa w miejscowości Bachórzec w gminie Dubiecko. Prowadzą go siostry franciszkanki. Mają pod opieką 35 osób.

- Robią to wzorowo - powiedział burmistrz Dubiecka Jacek Grzegorzak. - Działalność prowadzona jest w sposób idealny. Można zarazić się pozytywną energią - dodał.

Ośrodek w Dubiecku na roczne utrzymanie dostaje 900 tys. zł, w tym roku MRiPS przyznało również dotację na wymianę okien dachowych i odnowienie korytarza. Ministerstwo zgodziło się też na uruchomienie od października br. trzech dodatkowych miejsc w Środowiskowym Domu Samopomocy w Radymnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze