Pomorskie to region inwestujący najwięcej w ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2018 20:35

990 mln zł wynosi wartość inwestycji realizowanych i zaplanowanych do 2021 roku w szpitalach w woj. pomorskim. Niedługo ma się rozpocząć rozbudowa szpitali na gdańskiej Zaspie, w Wejherowie i w Gdyni.

Województwo pomorskie, według zestawienia magazynu "Wspólnota", znajduje się na pierwszym miejscu pod względem średnich wydatków na ochronę zdrowia na mieszkańca w latach 2006-2015. Fot. archiwum

- W ostatnich 10 latach samorząd województwa pomorskiego wspólnie z kierownictwem szpitali zrealizował projekty inwestycyjne w szpitalach o wartości przekraczającej 1 mld zł - poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku marszałek województwa Mieczysław Struk.

Zaznaczył, że wartość inwestycji realizowanych i zaplanowanych do 2021 roku w szpitalach w województwie to 990 mln zł. Z tego prawie 180 mln zł ma pochodzić z budżetu województwa na lata 2018-2021. Reszta pochodzi głównie z funduszy unijnych i budżetów szpitali.

Planowane w najbliższych latach inwestycje mają być realizowane w 11 szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie, Prabutach i Słupsku. Mają powstać m.in. nowoczesne bloki operacyjne i oddziały.

Struk podkreślił, że celem jest zmniejszenie umieralności i zachorowalności, utrzymanie większego odsetka osób w aktywności zawodowej, a także wzrost jakości świadczeń zdrowotnych. Zwrócił uwagę, że Pomorskie przoduje w kraju pod względem zachorowalności na choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory i choroby psychiczne. - Działanie samorządu musi być ukierunkowane na profilaktykę i leczenie tych chorób - mówił.

Marszałek poinformował, że województwo pomorskie, według zestawienia magazynu "Wspólnota", znajduje się na pierwszym miejscu pod względem średnich wydatków na ochronę zdrowia na mieszkańca w latach 2006-2015. To prawie 42 zł na osobę. Dla porównania: w woj. zachodniopomorskim to ponad 25 zł, a pięć razy mniej niż na Pomorzu wydaje się na pacjenta w woj. warmińsko-mazurskim - 8 zł.

Członek zarządu województwa Paweł Orłowski zaznaczył podczas konferencji, że pod względem wielkości wydatków z budżetu województwa ochrona zdrowia jest na drugim miejscu po infrastrukturze.

- Takiego zaangażowania nie widać w innych województwach, stąd to od lat pierwsze miejsce pod względem wydatków na zdrowie - mówił. - Ze względu na jakość infrastruktury medycznej na Pomorzu pacjent może i będzie mógł się czuć bezpieczny i będzie miał dostęp do najlepszego standardu szpitali, równego dobrym szpitalom zagranicznym - przekonywał.

Spółka Copernicus, zarządzająca największymi szpitalami w Gdańsku, m.in. im. św. Wojciecha i im. M. Kopernika, planuje do 2020 r. zrealizować inwestycje za 122,6 mln zł. 83,3 mln zł ma być przeznaczone na rozbudowę szpitala im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Celem jest poprawa dostępności do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych.

Prawie 10 mln zł ma być przeznaczone na modernizację przychodni w szpitalu na Zaspie. Natomiast w szpitalu im. M. Kopernika planowane są modernizacje m.in. oddziałów chorób wewnętrznych, otolaryngologicznych i dermatologicznego.

Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus, poinformował, że rozbudowa szpitala na Zaspie rozpocznie się na początku lipca. Ma powstać nowy obiekt, w którym będzie blok operacyjny z ośmioma salami oraz dwa oddziały: ortopedia i urologia. Dla pacjentów nowa część szpitala ma być dostępna pod koniec przyszłego roku.

Spółka Szpitale Pomorskie, zarządzająca m.in. szpitalami w Gdyni (św. Wincentego a Paulo i Morskim im. PCK) i w Wejherowie, do 2021 r. ma zrealizować inwestycje o łącznej wartości 238,7 mln zł. Ponad 104 mln zł ma pochłonąć rozbudowa szpitala specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Dariusz Nałęcz, wiceprezes zarządu spółki, poinformował, że w Wejherowie powstaną: blok operacyjny z siedmioma salami, centrum endoskopii i dzienny oddział rehabilitacji kardiologicznej. W placówce ma też powstać oddział kardiochirurgii.

W szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni ma być utworzony ośrodek leczenia chorób naczyniowych i rozbudowany oddział chorób wewnętrznych. Ponad 81 mln zł spółka ma wydać na rozbudowę i doposażenie swoich szpitali, by zapewnić kompleksową diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych.

W najbliższych latach inwestycje mają być realizowane także w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, w szpitalu w Prabutach, gdzie ma m.in. powstać oddział rehabilitacji pneumonologicznej, w szpitalu dziecięcym Polanki oraz w szpitalach psychiatrycznych w Starogardzie Gdańskim i w Gdańsku.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przyjęte zostały już projekty inwestycyjne o wartości 684 mln zł, projekty innowacyjnych rozwiązań medycznych o wartości 83 mln zł oraz profilaktyki zdrowia na 78 mln zł. Chodzi o działania profilaktyczne dotyczące cukrzycy typu 2, rehabilitacji kardiologicznej, onkologii oraz czynników ryzyka w miejscu pracy. 

PAP - Bożena Leszczyńska

bls/ wus/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum